Aktualności Dodano: 29 marca 2018

Spotkania z Podróżnikami

Data rozpoczęcia: 2018-06-02 17:00
Data zakonczenia: 2018-06-02


Spotkania z Podróżnikami


Wyprawa do Kaplicy Sykstyńskiej Amazonii

 

O swojej podróży będzie opowiadał Dominik Szczepański.

Czerwcowe "Spotkania z podróżnikami" będzie przedostatnim spotkaniem w tym półroczu.

Po nim bowiem nastąpi spotkanie z Andrzejem Budnikiem 30. 06. 

 

2 czerwca 2018 spotkanie odbędzie się o nietypowej godzinie - 17:00

Jak zawsze zapraszamy do Kościańskiego Ośrodka Kultury - ul. Mickiewicza 11, Kościan.

"Wyprawa do Kaplicy Sykstyńskiej Amazonii" - Dominik Szczepański

Autor opowiadać będzie o kolumbijskim Parku Narodowym Chiribiquete, gdzie w Sanktuarium Jaguara znajduje się jedno z największych skupisk piktogramów. Rysunków są setki a ich wiek szacuje się na 20 tys. lat. Docierając do celu podróżników spotkało kilka nieprzyjemnych zdarzeń, ale o tym już podczas pokazu opowie autor.



Trzech Polaków: Maciej Tarasin, Michał Dzikowski, Dominik Szczepański i Irlandczyk Shane Young dotarło do Sanktuarium Jaguara – malowideł pokrywających ściany tepui w kolumbijskim Parku Narodowym Chiribiquete. By je zobaczyć, dokonali pierwszego spłynięcia Rio Ajaju.

Z wioski Jaguara, położonej nad rzeką Tunia, do źródeł Rio Ajaju przedzierali się dwa dni przez las deszczowy przy wsparciu trzech Indian, którzy poprowadzili ich starą drogą FARC-u. Ukryta głęboko w lesie ścieżka przez lata służyła lewicowej partyzantce. Dziś dżungla porasta porzucone tam samochody.

Po dziesięciu dniach wiosłowania w dół Rio Ajaju dotarli do miejsca, w którym rzeka zbliża się do tepui na kilkaset metrów. Tam znajduje się Sanktuarium Jaguara, jedno z największych skupisk piktogramów w Chiribiquete. Pas malowideł ma 8 metrów wysokości i 40 metrów szerokości. Rysunków są setki. Przedstawiają one jaguary, tapiry, żaby, wielkiego nietoperza, kapibary, wojowników i szamanów, oniryczne drzewo, z którego postać ludzka zbiera nieznane owoce. Wszystko jakby chaotyczne, pogrążone w trudnym do zrozumienia halucynogennym amoku: taniec i polowanie, zwierzęta, rośliny i ludzie, czyli to, co można spotkać w lesie deszczowym.

Naukowcy spierają się o wiek malowideł, niektórzy twierdzą, że najstarsze mogą mieć nawet 20 tys. lat.

Po udokumentowaniu malowideł czwórka ruszyła w dół Rio Ajaju, dokonując pierwszego spływu tą rzeką – w sumie przepłynęli nią od źródeł do ujścia ok. 350 km. Następnie kajakarze pokonali 15 km Rio Apaporis, dwa dni przedzierali się dziewiczym lasem deszczowym i bagnami do Rio San Jorge, którą Maciej Tarasin i Jaime Gomez spłynęli w 2013 r. jako pierwsi. San Jorge po 80 km zawiodła podróżników do rzeki Cunare, która po 80 km połączyła się z rzeką Mesai. Tam, 22. dnia wyprawy na kajakarzy czekała łódź z silnikiem, która zabrała ich do oddalonej o ok. 200 km Araracuary.

organizatorzy:
Miasto Kościan
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Kościański Ośrodek Kultury

wsparcie:
OLYMPUS
Biuro Podróży Ways