Aktualności Dodano: 23 lipca 2015

DJEMBE I DUNDUN... warsztaty

Data rozpoczęcia: 2015-07-23
Data zakonczenia:

Choć oba bębny pochodzą z zachodniej Afryki, znacznie się od siebie różnią tak wyglądem jak i funkcją w "bębnowej" orkiestrze.

Djembe zrobiony jest z drewna, ma kształt kielicha lub klepsydry, a jego membrana zrobiona jest zazwyczaj ze skóry koziej lub rzadziej z krowiej (dawniej z antylopiej) naciągniętej za pomocą specjalnie zaplątanego sznurka (tradycyjnie) bądź śrub (współcześnie). Na djembe uzyskuje się 3 dżwięki: bas, ton i slap.

Dundun to bęben cylindryczny, jego korpus wykonany jest tradycyjnie z wydrążonego pnia drzewa. Z obu stron korpusu naciągana jest membrana wykonana najczęściej ze skóry krowiej, czasem koziej. Dawniej do połączenia obu membran i zamocowania ich na korpusie używano rzemieni, a bęben strojono przez przystawienie go do ognia. Obecnie system rzemieni zastąpiony został linkami z tworzyw sztucznych. Tradycyjnie na dundunach gra się w pozycji poziomej, kładąc je bokiem, na jednej membranie za pomocą drewnianej pałki, drugą ręką gra się na dzwonku, przytwierdzonym do bębna za pomocą sznurka.

 

Tyle teorii ;), na praktykę zapraszamy już w czwartek o godz 10.00 - Plac KOK...