Aktualności Dodano: 14 lipca 2020

Film ,,Cud nad Wisłą" z muzyką na żywo

Data rozpoczęcia: 2020-08-14 20:30
Data zakonczenia: 2020-08-14

 

Film niemy ,,Cud nad Wisłą" z muzyką na żywo

z okazji obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej

 

 

 

>>> PROJEKCJA FILMU W SALI WIDOWISKOWEJ KOK <<<


Przypominamy o obowiązku zasłaniania ust i nosa podczas imprez kulturalnych odbywających się w wewnątrz Kościańskiego Ośrodka Kultury.

 

Cud nad Wisłą (1921), reż. Ryszard Bolesławski, scen. Adam Zagórski

Zrealizowany z rozmachem, składający się pierwotnie z dwóch serii, dramat patriotyczny, ilustrujący epizody wojny polsko-bolszewickiej. Film, sprawnie zrealizowany przez aktora i reżysera słynnego MChATu, a później uznanego twórcę hollywoodzkiego, powstał na zamówienie Wydziału Propagandy Ministerstwa Spraw Wojskowych. Ze względu na aktualny i budzący żywe emocje temat i doborową obsadę aktorską obraz cieszył się bardzo dużym powodzeniem wśród polskich widzów. Akcja filmu rozpoczyna się w wigilijny wieczór 1919 roku na wschodnich kresach Rzeczypospolitej w dworku rodu Granowskich. W spokojne życie bohaterów opowieści wdziera się wojna z bolszewickim najeźdźcą. Po wielu dramatycznych perypetiach, w wyniku zwycięskiego natarcia wojsk polskich z sierpnia 1921 roku, dochodzi do zasadniczego przełomu w przebiegu wojny. Po jej zakończeniu zakochane pary mogą wreszcie stanąć na ślubnym kobiercu. Sekwencje końcowe zawierają dokumentalny zapis wręczenia Józefowi Piłsudskiemu buławy marszałkowskiej w dniu 14 listopada 1920 r.

 

Marcin Pukaluk z muzyką na żywo

Kompozytor, performer i producent muzycznym. Od 10 lat zajmuje się wykonywaniem muzyki na żywo do filmów niemych. Na swoim koncie ma 2 solowe płyty z muzyką filmową oraz  setki seansów z muzyką na żywo! Zagrał do filmów niemych na prestiżowych festiwalach w Polsce (American Film Festival, Plus Camerimage czy  Sputnik nad Polską) oraz na dużych, międzynarodowych festiwalach, m.in. Denver Film Festival, Batumi International Art-House Film Festival czy też najstarszy i największy festiwal filmu niemego na świecie Pordenone Silent Film Festival. 

Zwycięzca organizowanego przez Vivarto konkursu na najlepszą autorską muzykę do słynnej komedii "Generał" Bustera Keatona (2011) oraz laureat I nagrody w konkursie taperskim festiwalu Muzyka na Plan w Tarnowskich Górach (2012). 

Jego muzyka pojawiała się w pierwszej dziesiątce Listy Przebojów Muzyki Filmowej RMF Classic.

 

14 sierpnia 2020, godz. 20:30
Plac KOK, deszcz - sala widowiskowa
wstęp wolny