Kościański Ośrodek Kultury w okresie 1.08.2008 - 31.12.2020
Data rozpoczęcia: 2020-12-29
Data zakonczenia:
W okresie 1.08.2008- 1.12.2020 Kościański Ośrodek Kultury przeszedł ogromną metamorfozę. Z prowincjonalnego domu kultury stał się ośrodkiem nowoczesnym, zarówno pod względem artystycznych działań, edukacji, jak warunków, w których działania te są realizowane.
Janusz Adam Dodot obejmując stanowisko dyrektora Kościańskiego Ośrodka Kultury zastał budynek Ośrodka, jego wyposażenie w katastrofalnym stanie, który w żaden sposób nie przystawał do zadań i funkcji, którą ośrodek kultury powinien spełniać :
- brudne, zawilgocone pomieszczenia, przeciekający dach (podczas większych ulew rozstawiano w sali widowiskowej miski i wiadra zbierające wodę), krzywe ściany, gipsowane i malowane przez pracowników KOK
- garderoby dla artystów przy sali widowiskowej ze ścianami pokrytymi wilgocią i grzybem (podczas ulew wpływająca woda drzwiami zewnętrznymi, umywalką, toaletą zalewała garderoby na wysokość ok.1 metra), schody do garderób podparte drewnianymi tyczkami
- w pomieszczeniach kuchennych butle gazowe, lodówka pamiętająca czasy głębokiego socjalizmu
- salka klubowa z brudnymi, krzywymi ścianami, upiększona tzw. boazerią , skrzypiąca mozaika na podłodze
- hol brudny, „boazeryjny” wystrój
- w większości pomieszczeń okna zdewastowane, nieszczelne , niekiedy osiągające szczelność poprzez użycie gwoździ,
- zajęcia edukacyjne odbywające się m.in. w pomieszczeniach biurowych
- wyposażenie techniczne (oświetlenie, nagłośnienie) to często sprzęt z…DDR i CCCP (Niemiecka Republika Demokratyczna i Socjalistyczny Związek Republik Radzieckich), bądź wykonywany metodą chałupniczą przez akustyka KOK, bez jakichkolwiek akcyz i pozwoleń na ich użytkowanie.
- plac przy Ośrodku nierówny, asfaltowy z licznymi ubytkami, bez żadnych odpływów (podczas większych opadów Plac zamieniał się w „jezioro”)
Przykłady można by mnożyć, czy dokładniej opisywać.
Wiadomo było, że budynek KOK, jak i jego otocznie wymagają gruntownych zmian, wyprowadzających to miejsce z socjalizmu (choć zmiany ustrojowe miały miejsce blisko 20 lat od chwili objęcia przeze mnie stanowiska dyrektora KOK) i przystosowujących je do ...XXI wieku.
Przez 12 lat realizowałem własną koncepcję dostosowania Ośrodka Kultury w Kościanie do najlepszych ośrodków w Polsce , które poznałem poprzez zaproszenia, prowadzonego przeze mnie teatru , do udziału w licznych przeglądach i festiwalach teatralnych. Moje spektakle były też prezentowane i oklaskiwane w Niemczech , Francji, Rosji. Chciałem, by KOK stał się ośrodkiem kultury na europejskim poziomie. Ta systematyczna, żmudna praca w roku 2020 jest bliska celowi.
W okresie 1.08.2008- 1.12.2020 Kościański Ośrodek Kultury wykonał liczne remonty i zakupił sprzęt, dzięki czemu można powiedzieć dziś o Ośrodku , że należy do nowoczesnych, profesjonalnych, zachęcających swoim wystrojem i wyposażeniem do odwiedzania go i czynnego uczestniczenia w jego działaniach.
REMONTY:
- pomieszczenia biurowe i magazynowe, wraz z wymianą okien,
- salka konferencyjna i klubowa( prace remontowo-budowlane, elektryczne, malarskie, wymiana podłogi, wymiana okien)
- budowa antresoli
- remont sali widowiskowej( podłoga, wymiana drzwi wejściowych, wymiana instalacji c.o., wymiana instalacji elektrycznej i oświetlenia, roboty tynkarsko-malarskie)
- wentylacja nawiewno - wywiewna, z możliwością ogrzania lub schładzania nawiewanego powietrza,
- wymiana instalacji c.o. w całym budynku
- zabudowa kuchni
- remont holu i wejścia głównego do KOK, wymiana drzwi wejściowych
- wymiana pokrycia dachu, montaż instalacji odgromowej, ocieplenie stropodachu
- remont garderób i schodów prowadzących do nich
- remont toalet, wraz z wyposażeniem
- prace związane z projektem „Rozbudowa Kościańskiego Ośrodka Kultury wraz z zagospodarowaniem otoczenia”( we wrześniu 2019 r. oddanie nowej części KOK do użytkowania i prace związane z zagospodarowaniem otoczenia KOK). Do użytku mieszkańców został oddany bardzo nowoczesny budynek, ze specjalistycznymi salami edukacyjnymi oraz wielofunkcyjną salą widowiskowo-kinową, posiadającą bardzo nowoczesne rozwiązania techniczne). W ramach projektu odnowiono również Park KOK oraz Plac Wolności (fontanna i oświetlenie nie były częścią projektu)
WYPOSAŻENIE
- systematyczne (coroczne) zakupy sprzętu oświetleniowego i nagłaśniającego, wyposażenie sceny w nowoczesne reflektory, salki klubowej (reflektory, nagłośnienie , okotarowanie sceny, wyposażenie tzw. „reżyserki”)
- zakup sprzętu AGD
- komputeryzacja
- zakup samochodu (bus)
- zakup sceny plenerowej z zadaszeniem
- okotarowanie przestrzeni pod antresolą
- zakup ścianek ekspozycyjnych do organizacji wystaw wewnętrznych i plenerowych, systemu linkowego do realizacji wystaw w salce klubowej
- zakup projektora i ekranów(sala klubowa, konferencyjna)
- wymiana oświetlenia w całym budynku KOK
- wymiana mebli we wszystkich pomieszczeniach KOK
- zakup fortepianu koncertowego i fortepianu elektronicznego
- zakup ekranu przenośnego
- remont toalet z wyposażeniem
- zakup rusztowania i in.
Wymieniam tylko najważniejsze remonty i zakupy. Nie sposób wymienić wszystkich, gdyż od chwili kiedy objąłem stanowisko dyrektora KOK nie było roku, w którym w Ośrodku nie miał miejsca jakiś remont, nie były dokonywane zakupy, rozszerzające możliwości profesjonalnej obsługi imprez.
Przez okres przewodzenia działaniom KOK starałem się systematycznie wprowadzać bardzo zróżnicowane propozycje artystyczne dla odbiorców działań Ośrodka.
W styczniu 2020 roku w sprawozdaniu po przeprowadzonym audycie „Funkcjonowanie Kościańskiego Ośrodka Kultury w Kościanie” można przeczytać, że „ … organizowanych przez jednostkę wydarzeń, zajęć i aktywności jest stosunkowo dużo w porównaniu do podobnych organizacji funkcjonujących w jednostkach samorządu terytorialnego w Polsce. Organizowane aktywności charakteryzują się różnorodnością i skierowane są do szerokiego kręgu odbiorców.
Audytor ocenił funkcjonowanie Kościńskiego Ośrodka Kultury pod względem organizacyjnym i finansowym bardzo dobrze.
Ośrodek Kultury w Kościanie pod moim kierownictwem zasłużył na tak pozytywną ocenę, realizując bardzo przemyślaną, wyznaczoną na wiele lat koncepcją kultury w mieście Kościanie.
Tak ważne w tej koncepcji zajęcia edukacyjno- wychowawcze, przyjmowały coraz szerszy i coraz bardziej profesjonalny charakter. Zatrudniani przez mnie instruktorzy byli, w większości, znakomicie przygotowanymi specjalistami (absolwenci szkół teatralnych, ASP, Akademii Muzycznych, UAM w Poznaniu, wokaliści, laureaci ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali, muzycy, kompozytorzy).
W 2008 roku Kościański Ośrodek Kultury miał zaledwie kilka sekcji (można dodać, że wyróżniającą się była sekcja teatralna prowadzona przeze mnie). Obecnie działalność edukacyjna Kościańskiego Ośrodka Kultury jest bardzo szeroka i zróżnicowana. W kościańskim Ośrodku działają: GRUPY TANECZNE KOK BEAT Hip-Hop i Street DanceD, GRUPY BALETU KLASYCZNEGO, ZUMBY, PLASTYCZNE, MALARSTWA RYSUNKU AKADEMICKIEGO, TKACTWA ARTYSTYCZNEGO, NAUKI GRY NA GITARZE, NAUKI GRY NA GITARZE BASOWEJ, SEKCJA WOKALNA, KAPELA DUDZIARSKA „SOKOŁY”, TEATR DZIECIĘCY, KOŚCIAŃSKI TEATR KAMERALNY ( wcześniej pn. TEATR 112, formacja działająca pod moim kierunkiem od 1989 roku!!!), AKTUALNIE ABSOLUTNIE ABSURDALNI( formacja kabaretowa pod moim kierownictwem od 2015 r.), Teatrzyk KO-MAR( zespół teatralny Szkoły im. M. Konopnickiej i Kościańskiego Ośrodka Kultury, którego jestem scenarzystą i reżyserem, a aktorami młodzież z niepełnosprawnością intelektualną; rezultaty terapeutyczne według specjalistów mam imponujące; z grupą pracuję od 2014 roku ), ROZŚPIEWANI SENIORZY, ZAJĘCIA RELAKSACYJNE. Proponowane, dodatkowe zajęcia w 2021 r. to- MUSICAL, KREATYWNY HISZPAŃSKI, ZAJĘCIA CHÓRALNE, MUZYCZNY TEATR DZIECIĘCY, YOGA DLA DZIECI, ROBOTYKA, SEKCJA FILMOWA
W 2019 w zajęciach edukacji artystycznej w KOK uczestniczyło przeszło 400 uczestników. W początkowym(styczeń-luty) okresie 2020 sekcje KOK liczyły 480 uczestników (liczba imponująca; po wprowadzeniu nowych propozycji liczba ta zapewne zwiększyłaby się) .
Uczestnicy naszych zajęć zapraszani do udziału w regionalnych, wojewódzkich , ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach, festiwalach i przeglądach, to często laureaci tych artystycznych spotkań.
Wychowankowie Kościańskiego Ośrodka Kultury to studenci i absolwenci szkół teatralnych, ASP, Architektury, Akademii Muzycznych i in. To malarze, plastycy, aktorzy, architekci, dziennikarze, muzycy. Ale to też ludzie nie mający, na co dzień, nic wspólnego z artystyczną twórczością , a jednak podkreślający wagę uczestniczenia w naszych zajęciach, które uczyniły z nich wrażliwych odbiorców, ludzi dla których potrzeba uczestniczenia w kulturze , jest potrzebą podstawową.
Działalność Ośrodka Kultury w Kościanie, w omawianym okresie, to również okres poszukiwań różnorodności artystycznych propozycji:
- DNI KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ – od 2008 r.( przekształcone później w widowiska organowo- słowne i Konkurs Muzyczny im. Ks. J. Surzyńskiego )
- Festiwal Aktywnego Ruchu Twórczego
- 3x Tak KOŚCIAN Tak 3 x”
- Kościan – Klasyka
- Kino Letnie
- Koncerty z Ratuszem w tle
- Festiwal Kościan Smakuje( realizowany przez kilka lat od 2009)
- Rodzinne Spotkania z Bajką
- Teatr na poduszkach
- Moja pasja , moje hobby
- Plener Malarski
- Sz(t)uka obiektywu (rezultatem rocznego projektu album )
- Festiwal Gram-OFF-ON (2011- 2015)
- Spotkania z Biesiadą
- Spotkania z Operetką
- Wspólne Kościaniaków Śpiewanie( od 2014 roku do dzisiaj)
- Kościański Festiwal Baśni (od 2016 roku do dzisiaj)
- Filharmonia bez Filharmonii
- KINO ORANGE ( od 2014 ; zmieniające nazwy cieszące się dużą popularnością do dzisiaj)
- JARMARK BOŻONAREDZENIOWY (od 2015 r.)
- PRZEGLĄD LUDOWYCH ŚPIEWAKÓW LUDOWYCH (od 2017 r. , w 2020 impreza miała tworzyć , razem z przeglądem dudziarskim, Wielkopolski Turniej Dudziarzy i Śpiewaków Ludowych; nie odbyła się ze względu na pandemię)
- STREFA DZIECKA
- DZIECIĘCY KONKURS IM. Ks. J. SURZYŃSKIEGO
- Mistrzowie Kina Światowego
- Kino Polskie
- Poranki Filmowe
- Kawiarnia Literacka i Artystyczna
- TEATR ALTERNATYWNY
- INTEGRACYJNY PRZEGLĄD TEATRALNY ( od 2017 r.)
- Kościański Koncert Karnawałowy (od 2020)
- Kościański Konkurs Piosenki Polskiej ( w programie na 2020 r. i 2021 r.) i wiele, wiele innych.
Z głębokim szacunkiem podchodziłem do tzw. imprez stałych. Analizowałem je i w sposób twórczy rozwijałem. To imprezy takie jak: Kościański Koncert Noworoczny, Dni Kościana ( zmiana kryteriów zapraszania tzw. gwiazd, kierowanie się kryterium „młodzi-zdolni), „Śpiewamy Kolędy i Pastorałki”, Turniej Dudziarzy Wielkopolskich (obecnie Wielkopolski Turniej Dudziarzy Wielkopolskich i Śpiewaków Ludowych), Dzień Dziecka( zmieniona formuła w Strefę Dziecka) i in. Do udziału w/w i innych imprezach KOK zapraszał takich artystów jak: Marek Torzewski, Vadim Brodski, Dawid Podsiadło, Irena Santor, Kamil Bednarek, Brodka, Mela Koteluk, Grzgorz Hyży, Krystyna Giżowska, Jerzy Połomski, Joanna Rawik, Orkiestra Kameralna „Le Quadro Stragioni”, Ania Dąbrowska, Jerzy Kryszak, Marcin Daniec, Rudi Schubert, Orkiestra Les Femmes, Ania Rusowicz, Zosia Nowakowska, Zespół ŚLĄSK, Izabela Trojanowska, Halina Frąckowiak, Tomasz Mędrzak, Wojciech Hofman, Karolina Czarnecka, Królewska Orkiestra Symfoniczna, Artur Barciś, Cezary Żak, TURBO, Nicolla Palladini, Luxtorpeda i wielu, wielu innych. Należy dodać, że wybory artystów poprzedzałem analizami możliwości organizacyjnych i finansowych Ośrodka, rozmowami i wywiadami z mieszkańcami miasta oraz-w przypadku wątpliwości- ankietami. Nigdy w wyborze zapraszanych artystów nie kierowałem się upodobaniami osobistymi.
Zasady zapraszania artystów na takie imprezy jak Koncert Noworoczny i Dni Kościana zostały zmienione od 2019 roku. O wyborze artystów zaczął decydować burmistrz miasta.
KOK, w omawianym okresie , to również miejsce gościnne dla:
- zespołów baletowych, m.in. gościliśmy w Kościanie spektakle Ewy Wycichowskiej, Divertissement Balet z „Carmen”, obejrzeliśmy „ Dziadka do orzechów”, „Jezioro łabędzie” i in ,
- zespołów teatralnych, tj. Teatr Wielki z Poznania, Teatr Animacji z Poznania, Teatr Lalki i Aktora z Wałbrzycha, Teatr „A” z Gliwic, Teatr Trójkąt z Zielonej Góry, Teatr Atofry, Teatr im. Bogusławskiego z Kalisza, Teatr Barnaby z Gdańska, Teatr Figur, Teatr Mała Mi, Teatr Nemno z Rzeszowa i in.
- zespołów muzycznych: Plaeteau, De Mono, Stare Dobre Małżeństwo, Duo Posnania, Tim Mcmillan i Rachel Snow, Skye Wallance i Nice Faye, Green Kore, Artes Ensemble, Arte Dance, Cisza Taka Jak Ta i setki innych. Wśród zespołów oprócz tych uznanych, pojawiało się wiele niszowych, poszukujących ( w ostatnich 2 latach we współpracy z Karolem Flakiem-pomysłodawcą projektu „Gramy w mieście”)
- zespołów folklorystycznych (z całej Europy),
- zespołów plastycznych , happeningowych, rozrywkowych, tanecznych, kulinarnych, biesiadnych i in.
Szczególnym wyróżnikiem dla prowadzonego przeze mnie ośrodka kultury były jego realizacje własne. W programach , do których pisałem scenariusze, i które reżyserowałem uczestniczyli aktorzy, prowadzonego przeze mnie teatru (Kościański Teatr Kameralny), muzycy , wokaliści Kościana i regionu, zapraszani do współpracy artyści zawodowi, uczniowie kościańskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych, kościańskie orkiestry, chóry, mieszkańcy Kościana. Łącząc te grupy wykonawców w okresie , kiedy byłem dyrektorem KOK, stworzyłem, nie pobierając za to żadnego wynagrodzenia, blisko 100 realizacji ( w wielu występowałem jako aktor). W latach 1984-2008 pracowałem w Ośrodku jako instruktor teatralny i od 1989 prowadziłem, stworzony przeze mnie, TEATR 112, z którym przygotowałem ponad 90 premier, zdobyłem liczne nagrody i wyróżnienia.
Blisko 100 realizacji , w kolejnych latach, tj. 2008-2020, to wynik wręcz oszałamiający, biorąc pod uwagę fakt, iż moja praca , za którą pobierałem wynagrodzenie polegała na zupełnie czymś innym. Powstały m.in. spektakle dramatyczne, bajki, małe formy teatralne, spektakle plenerowe, widowiska historyczne, monodramy i in. Realizacje moje w wielu przypadkach poświęcone były:
- wybitnym postaciom naszego miasta i regionu( Józefowi Surzyńskiemu-„Surzyński”, „Przyszliśmy się pokłonić”, Marianowi Koszewskiemu – „Pamięć” i „Mariana Koszewskiego listy z obozu”, Alfredowi Chłapowskiemu- „Rzecz o Ambasadorze”, rozstrzelanym na kościańskim rynku w 1939 r – „…a obłoki z nieba spłynęły” , Kazimierzowi Mizerce – „Profesor”, Zygmuntowi Cichockiemu- „Gdzie słyszysz muzykę, tam wchodź”, Maciejowi Morawskiemu- „Łącznik z Paryża” „Weteran Zimnej Wojny”, Magdzie Morawskiej -„ Królewna. Magda”, , Adamowi Tomaszewskiemu – „Kościan to też moje miasto”, „Hellada” i in. , Stefanowi Rysmannowi – „Rysmann”, Edwardowi Tomińskiemu –„Tomiński”, kościaniakom-żołnierzom II wojny światowej –„Niebo złote ci otworzę” , Powstańcom Wielkopolskim – „…bo sen nasz cudny, złoty”, żołnierzom AK –„Gdzie są chłopcy z tamtych lat”, opozycjonistom solidarnościowym – „…zbaw mnie od nienawiści”, zamordowanym w Katyniu, Ostaszkowie, Charkowie- „Katyń” i in.)
- miejscom i zdarzeniom z historii miasta i regionu ( „Domu twojego spętanie” (Kościan w czasie „potopu szwedzkiego”), „Kościan. Pokażę ci miasto piękne.”(Kościan przed i w czasie II wojny światowej), „Wesele Kościańskie’2000.( W 600-lecie powstania miasta”), „…a obłoki z nieba spłynęły” ( w 80. rocznicę egzekucji na kościańskim rynku), „Kroki” wg A. Tomaszewskiego „Młodość została nad Obrą”) i in.
Wielką uwagę , od chwili kiedy zostałem dyrektorem, KOK przywiązuje do wychowania poprzez sztukę. Oprócz znacznego rozkwitu sekcji, działających w KOK (w 2007- 7 sekcji, w 2020- 21 sekcji), dążyłem do zwiększania ilości proponowanych zajęć warsztatowych.
W ciągu każdego roku KOK proponował zróżnicowane artystyczne warsztaty: teatralne, teatralno-muzyczne, decoupage, dudziarskie, lalkarskie, czytelniczo -artystyczne, plastyczno-malarskie, rysunek artystyczny, sztukę współczesną, wokalne, kulinarne, projektowanie kostiumów teatralnych, projektowanie marionet, dekorację sceniczną, kreowanie indywidualnych postaci, komunikację i świadomą pracę głosem, ozdoby świąteczne, pieczenie i zdobienie pierników, bezpieczeństwo na drodze, warsztaty dla organistów, robotykę, laboratorium Da Vinci- żywioły, światło, energia, woda i in. W 2018 r. uczestniczyło w naszych warsztatowych propozycjach- 1600 osób, 2019- 1557 osób, w 2020- 1251 osób (mimo ograniczeń, związanych z pandemią )
KOK oprócz imprez, których jest organizatorem, jest też często zapraszany do współorganizacji. W ostatnich latach :
(2018, 2019) - koncerty orkiestr dętych TON i OSP, Eliminacje Powiatowe Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Przedszkolaków, Gra Miejska, Turnieje tańca o „Złotą Nutkę”, projekt „Twoje Bezpieczeństwo”, „Miejsce i Sztuka. Choryń i Wyskoć.”, „Złote lata 80’” , „Rock Polo w Kościanie”, odsłonięcie tablicy upamiętniającej 100 rocznicę odzyskania niepodległości i wybuchu Powstanie Wielkopolskiego, Program Wspierania Rodziny w Gminie Miejskiej Kościan, projekt „KinoSzkoła”, Objazdowe Kino Visa, Spotkania z Podróżnikami, Koncerty Karnawałowe Orkiestry TON, Spektakl „Sokoli z Possadowsky Strasse”, Filharmonia bez Filharmonii, koncerty zespołów OBRZANIE, ZŁOTYCH KŁOSÓW, BONIKOWIAN, spektakl „Róża Polska”, Ogólnopolski Integracyjny Przegląd Teatralny, koncert z okazji 95. Chóru ARION, 20.Retro Orkiestry, 90.rocznicy urodzin M. Morawskiego, koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości i in.
KOK to realizator zleceń różnych instytucji, stowarzyszeń, organizacji. Do ostatnich takich zleceń ( zamówień, czy próśb o organizację) należały:
- Zlecone przez Bibliotekę Miejską: „Tomaszewski. Dawniej to było inaczej”, „Hellada. Impresje”. „Wspomnienia. Tomaszewski”
- Na prośbę Orkiestry Dętej TON – „Zaduszki”
- Zamówione przez Chór Męski ARION – koncert z okazji 95-lecia
- Na prośbę Instytutu Grota -Roweckiego ” Weteran Zimnej Wojny. W 90.rocznicę urodzin Macieja Morawskiego”
- Na prośbę Retro Orkiestry – widowisko muzyczno-teatralne „W maleńkiej, cichej kawiarence”
- Zamówienie Gminy Kościan- widowisko poetyckie „A ponad polami zapach chleba się unosił”.
Te zlecenia( zamówienia, czy też prośby o organizację), to dowód wzrostu zaufania do scenarzysty, reżysera i pracowników KOK oraz pewność, co do profesjonalnej organizacji zlecenia.
Bardzo istotnym punktem pracy KOK jest organizowanie i współorganizowanie imprez charytatywnych:
2018 r. i 2019 r. to m. in.
- Kościańskie Koncerty Noworoczne ,
- Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
- „Otwórzmy serca”
- Koncert „Z NOWĄ WIOSNĄ . W kręgu muzyki rozrywkowej i klasycznej, polskiej i obcej.”
- zbiórka na zakup samochodu dla Domu Dziecka w Lesznie organizowana przez Caritas- Poznań
- „Świąteczne Koncerty Charytatywne” i in.
Rok 2020 to - w związku z pandemią koronawirusa- rok bardzo trudny, również dla wszystkich twórców kultury. Kościański Ośrodek Kultury zaczął bardzo szybko realizować projekty online. Należał do wyróżniających się pod tym względów ośrodków kultury. Wśród realizacji KOK można wymienić: spektakle bajkowe( w okresie kwietnia-czerwca zostało zaprezentowanych 13 spektakli; KOK zaproponował współpracę ościennym ośrodkom kultury), konkurs fotograficzny: „ Ja i # zostań w domu”, widowiska muzyczno-teatralne : „Konstytucja” i „Lecz jedno o drugim pamięta” (scen., reż. Janusz Dodot), zajęcia warsztatowe: muzyczne , plastyczne, projekty i związane z nimi konkursy: „W kolory ubierz swoje sny” oraz : „Kościan. Pokażę ci miasto piękne”, projekt „Solidarni”, Kino muzyczne, koncert „Bolewski i Tubis”, projekt: „Śpiewamy z Elżbietą Dębską”, wystawy malarskie i in. Instruktorzy prowadzili również zajęcia edukacyjne: „Hip-hop”, balet, „Rozśpiewani seniorzy”, dziecięce koło plastyczne, rysunek/szkic. Pokazywaliśmy archiwalne spektakle teatralne (Teatr 112, Kościański Teatr Kameralny, Teatr KO-MAR) in.
Okres letni i jesienny, kiedy obostrzenia, związane z pandemią, zelżały KOK organizował , przede wszystkim, liczne przedsięwzięcia poza budynkiem KOK. Były to: projekcje Kina Letniego, spektakle bajkowe, koncerty muzyczne: Huberta Szczęsnego z zespołem, Jurija Gaspara i International Jazz Trio, Alicji Jarosz i Wujka Ogórka (w ramach V Festiwalu Baśni), „ Dawniej to było inaczej. Ten cudowny świat” i in. W salach KOK: kabaret Ireneusza Krosnego, koncert „Jerry & The Pelican System” (z udziałem kościanianki W. Jakubowskiej) i in.
Realizowaliśmy też projekty (w okresie lipiec-październik), które zostały bardzo wysoko ocenione i dofinansowane przez Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Gminy Kościan:
- Krzyże, figury, kapliczki przydrożne oraz kościoły gminy i miasta Kościan (projekt fotograficzno-muzyczno-teatralny)
- Kino plenerowe na wsi
- Plener malarski „Moje miejsce na ziemi”- Racot I Kościan
- „Dawniej to było inaczej”( projekt muzyczno-teatralny)
- „Niechaj płynie śpiew wesoły” (projekt dudziarsko- muzyczno-teatralny)
- Uroczysko-malarski zakątek-plener malarski Stare Oborzyska
- Kościańska Cukrownia (projekt fotograficzny)
Pozyskiwanie środków z różnych projektów, towarzyszyło mojej pracy, przez cały jej okres. KOK otrzymywał środki m.in. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na działania artystyczne, zakup nagłośnienia , remonty sali widowiskowej i dachu, z Funduszy Europejskich na projekt „Rozbudowa Kościańskiego Ośrodka Kultury wraz z zagospodarowaniem otoczeniem”(kwota dofinansowania z EFRR 4 335 999,99 zł)
Od listopada br. ponownie działalność Kościańskiego Ośrodka Kultury wraca, w rozszerzonej formule, do sieci.
Przez 12 lat mojej pracy na stanowisku dyrektora Kościańskiego Ośrodka Kultury został stworzony Ośrodek, który stanowi prawdziwe centrum życia kulturalnego. Ośrodek nowoczesny z pięknymi , wyremontowanymi, lub nowo zbudowanymi profesjonalnie wyposażonymi salami widowiskowymi ( duża sala- 450 widzów, sala widowiskowo- kinowa- 95 widzów, sala klubowa -40 widzów), salą konferencyjną- 25 uczestników; wyremontowanymi i nowo wyposażonymi pomieszczeniami biurowymi, magazynowymi; wyremontowanymi i nowo wyposażonymi sanitariatami, holami, korytarzami; windą - tak potrzebną dla -coraz liczniej nas odwiedzających- osób niepełnosprawnych; powstały -profesjonalnie wyposażone sale edukacyjne, z szatniami, magazynami kostiumów i rekwizytów: baletowa, muzyczna, malarsko-plastyczno- garncarska dudziarsko- teatralna, teatralna. Powstała sala przygotowana, by w przyszłości uruchomić kawiarnię artystyczną . Wewnętrzny dziedziniec , to również miejsce, z przeznaczeniem na działania artystyczne( poetyckie, plastyczne, teatralne i in.). Dodam, że w pracowniach KOK edukuje się blisko 500 uczestników. Część zajęć , ze względu na ilość chętnych, realizujemy również w tzw. „starej części” (Jakaż ona stara, skoro wygląda- po przeprowadzonych za mojej kadencji remontach- tak estetycznie i nowocześnie?).
Również przestrzenie wokół budynku KOK ( Park KOK i Pl. Wolności), w czasie pełnienia przeze mnie obowiązków dyrektora KOK, zostały -nie tylko- w sposób estetyczny , ale i funkcjonalny odnowione, tak by mogły również służyć artystycznym realizacjom i artystycznej edukacji.
Ale nie budynek KOK, nie jego profesjonalne wyposażenie, czy jego otoczenie są najważniejsze .
Najważniejsza jest moja i pracowników Kościańskiego Ośrodka Kultury praca dla dobra mieszkańców naszego miasta, gminy, powiatu. Praca, która -starałem się ze wszech miar, przekazywać wszystkim moim współpracownikom- jest MISJĄ, przede wszystkim edukacyjną i wychowawczą.
KOK to dzisiaj miejsce kulturotwórcze, miejsce realizacji i prezentacji bardzo zróżnicowanych przedsięwzięć artystycznych , integrujące lokalne środowiska twórców, miejsce edukacji artystycznej, na bardzo wysokim poziomie realizacji.
KOK to miejsce otwarte dla każdego , przyjazne, oferujące profesjonalną pomoc, profesjonalne współdziałanie i profesjonalne propozycje. Amatorskie realizacje artystyczne w KOK , dzięki mojemu zawodowemu przygotowaniu i włożonej w jej realizacje pracy, nigdy nie były „amatorszczyzną”. Wprost przeciwnie, wielu doceniało ich wysoki artystyczny i wychowawczy poziom.
Nie znam drugiego Ośrodka, który- na tak wielu polach realizacyjnych- promowałby swoje miasto, przedstawiał- w artystyczny sposób- jego historię, ludzi zwykłych i bohaterskich, miejsca, zdarzenia, które zniknęły, odeszły…a winny pozostać w pamięci lub zostać młodych odbiorców poznane.
Jestem autorem kilkunastu piosenek o Kościanie. Mówię w nich o pięknie naszego miasta, o gościnności i mądrości jego mieszkańców, zasłużonych dla tego miasta- jak Marian Koszewski, poległych w egzekucjach, Rezerwistach Skautowych, przedwojennej kościańskiej młodzieży, o tym jak kościaniacy bawili się i jak odpoczywali, mówię…Ale trudno, żebym nie mówił, bo przecież…powtórzę za Adamem Tomaszewskim: „ Kościan to też moje miasto!”, a najważniejsze (takimi słowami kończę tekst jednej z moich piosenek o Kościanie) …”tu miłość moja , tu dom”.
Dlatego przez ponad 35 lat pracowałem w tym mieście i dla tego miasta.
Janusz Adam Dodot