Aktualności Dodano: 15 września 2020

Niechaj płynie śpiew wesoły

Data rozpoczęcia: 2020-09-27 15:00
Data zakonczenia: 2020-09-27

 

NIECHAJ PŁYNIE ŚPIEW WESOŁY

Niech żyje Młoda Para!

Niech żyje!

widowisko muzyczne

 

Muzycy:

Kapela Dudziarska ,,Sokoły" w składzie:

Krzysztof Kuśnierek, Andrzej Frankiewicz, Julia Dominiczak, Patrycja Kozłowska, Magdalena Zimowska

oraz

Michał Dolata - gitara

Marcin Ruszkiewicz - gitara basowa

Mariusz Zakrzewski - instrumenty klawiszowe

Mariusz Bobkowski - perkusja

Aktorzy: Vanessa Smoczyk, Mateusz Jurga, Maciej Wesołek, Tomasz Żurek, Janusz Adam Dodot

Scen. i reż.: Janusz Adam Dodot

 

 

 

,,Niechaj płynie śpiew wesoły" to projekt nawiązujący do tradycyjnego folklorystycznego widowiska weselnego pt. ,,Wesele Kościańskie". W jego powojennych realizacjach (w 1947 i 1952 roku) uczestniczyła wybitna śpiewaczka ludowa Franciszka Ciesiółka. To projekt wyrosły też z jedynego w swoim rodzaju zdarzenia kulturalnego, chroniącego ukształtowaną przez dziesięciolecia na południu Wielkopolski niepowtarzalnego w swej formie i treści WIELKOPOLSKIEGO TURNIEJU DUDZIARZY (w 2019r. odbyła się jego 50. edycja). Historia TURNIEJU sięga 1970 roku i stanowi niezwykły fenomen na mapie kulturalnej Wielkopolski.

Dla publiczności widowiska ,,Niechaj płynie śpiew wesoły” będzie to możliwość zapoznania się z jakże ważną częścią swojej rodzimej kultury, możliwość lepszego obserwowania i poznawania charakteru i klimatu tej muzyki (a także – być może – zaprzestania traktowania jej jako pewnego rodzaju egzotyki). Ten jakże urzekający świat dudziarskiej muzyki, który prawie wydawał się być czymś minionym, znów – za sprawą kościańskiego widowiska ,,Niechaj płynie śpiew wesoły” – otrzymuje możliwość ,,masowego” przemówienia. ,,Przemówienia” głośniejszego, szerszego, pełniejszego.

Uwspółcześnienie muzyki ,,naszych ojców”, nowe aranżacje, teatralne dialogi łączone z ludowymi przyśpiewkami weselnymi mają ułatwić widzom odbiór muzyki i obrzędów ludowych, która czysta postać, jest być może zbyt trudna. Nasze widowisko to rodzaj pomostu, przekroczenie którego prowadzi do odkrywania piękna tradycji, w jej niczym niezakłóconej formie.

Projekt nawiązujący do ,,Wesela Kościańskiego” to wspólna praca muzyków ludowych (dudziarzy i skrzypków) i reprezentujących muzykę współczesną oraz aktorów. Tradycja łączy się tu z nowoczesnością. Tradycje instrumentarium – dudy wielkopolskie i skrzypce podwiązane połączone jest z instrumentarium współczesnym – gitara elektryczna, gitara basowa, instrumenty klawiszowe, perkusja. ,,Niechaj płynie śpiew wesoły” to nowatorskie widowisko, które łączy. Łączy sztuki, łączy piękno tradycji i współczesności, łączy młodych i starszych wykonawców i odbiorców.

 

 

27 września 2020, godz. 15:00
Plac Wolności - przy fontannie, deszcz - sala widowiskowa KOK
wstęp wolny