Aktualności Dodano: 21 września 2021

Niedziela dudziarska w Kościanie

Data rozpoczęcia: 2021-09-21
Data zakonczenia:

Wielki powrót Turnieju Dudziarzy


W niedzielę 19 września, doszło w Kościanie do wydarzenia nie mającego precedensu - na scenie Kościańskiego Ośrodka Kultury wystąpili tego samego dnia, o tej samej porze, a w dodatku na wspólnym, zaimprowizowanym koncercie najwięksi spośród żyjących mistrzów dud w Wielkopolsce.  Na zdjęciach poniżej możecie zobaczyć charyzmatycznego Tomka Kicińskiego (ucznia legendarnego Edwarda Ignysia), muzykującego wspólnie z nieprzeciętnie zdolnym Andrzejem Frankiewiczem (uczniem Tomka właśnie), w towarzystwie Pawła Dukata, najstarszego wirtuoza skrzypiec podwiązanych, Romualda Jędraszaka, Romana Zająca. Po prostu pierwsza liga dudziarzy. Towarzyszyła im Magdalena Zimowska na skrzypcach. Do składu dołączyli muzycy z WBP i CAK w Poznaniu, a stopniowo na scenie pojawiały się dziewczyny ze skrzypcami i towarzyszący im dudziarze; ostatecznie na scenie koncertowało wspólnie kilkudziesięciu muzyków i śpiewaków. Taki był finał kościańskiej części 51. Wielkopolskiego Turnieju Dudziarzy – maestria, pasja i radość muzykowania.

x x x

 

Wielkopolski Turniej Dudziarzy rozpoczął się 19 września w Starym Gołębinie od ogrywania pomnika skrzypka i dudziarza oraz mszy świętej dudziarskiej. W samo południe dudziarze zawitali do Kościana, gdzie załoga KOK-u podjęła ich obiadem, herbatą i dobrym słowem, a burmistrz miasta, pan Piotr Ruszkiewicz, przekazał im bochen chleba - wypieczony specjalnie na tę okazję w piekarni Kurasiak - czym otworzył Konkurs Kapel Tradycyjnych.  Wystartowało 12 duetów:  dudy + skrzypce, oraz jeden solista na sierszeńkach. Kiedy jury udało się na długą naradę publiczność raczyła się koncertem mistrzów (pozakonkursowym) - Tomek Kiciński – Roman Zając, Andrzej Frankiewicz – Magdalena Zimowska, Paweł Dukat – Romuald Jędraszak – który przerodził się we wspólne muzykowanie, aż do ogłoszenia wyników. Potem nastąpiła spontanicznie ta część wieńcząca wydarzenie, od opisu której rozpoczęliśmy relację. Około szesnastej Turniej przeniósł się do Czempinia (na Zielony Rynek) a potem powrócił do Gołębina: Konkurs Młodego Muzyka, kolacja, zakończenie.
Publiczność kościańska obejrzała w kinie KOK film Przemysława Wawrzyniaka „Dudziarze z Bukówca Górnego”.


Poniżej publikujemy w całości werdykt jury Konkursu Kapel Tradycyjnych, w ramach 51. Wielkopolskiego Turnieju Dudziarzy:

 

 

PROTOKÓŁ POSIEDZENIA JURY

51. Wielkopolskiego Turnieju Dudziarzy

 

Podczas 51. Wielkopolskiego Turnieju Dudziarzy do części konkursowej zgłosiło się  13 kapel tradycyjnych, wskazując w kartach zgłoszeń skład, w którym wystąpią.

19 września 2021 roku Jury 51. Wielkopolskiego Turnieju Dudziarzy w składzie:

Kazimierz Budzik

Michał Umławski

Sławomir Pawliński

 

Po przesłuchaniu wszystkich prezentacji, kierując się kryteriami zawartymi w regulaminie, postanowiło przyznać w kategorii Kapela Tradycyjna:

 

1 MIEJSCE (nagroda w wysokości 400 zł) – Kapela Dudziarska Piotra i Pawła

Skład kapeli: Paweł Zawadzki, Piotr Górecki

1 MIEJSCE (nagroda w wysokości 400 zł) – Kapela Dudziarska CK Zamek

Skład kapeli: Paweł Dukat, Romuald Jędraszak

1 MIEJSCE (nagroda w wysokości 400 zł) – Kapela Dudziarska z Bukówca Górnego

Skład kapeli: Tomasz Kiciński, Rafał Zając

2 MIEJSCE (nagroda w wysokości 300 zł) – Kapela Dudziarska SOKOŁY

Skład kapeli: Julia Dominiczak, Andrzej Frankiewicz

 

WYRÓŻNIENIE (nagroda w wysokości 150 zł) – Kapela Dudziarska SOKOŁY

Skład kapeli: Patrycja Kozłowska, Mateusz Bernart

WYRÓŻNIENIE (nagroda w wysokości 150 zł) – Kapela Dudziarska DRAJKA

Skład kapeli: Adam Knobel, Karolina Kocik

WYRÓŻNIENIE (nagroda w wysokości 200 zł) – Kapela Dudziarska Katarzyna Kruszona i Fryderyk Jankowski

Skład kapeli: Katarzyna Kruszona, Fryderyk Jankowski

 

 

Relacja z kościańskiej części 51. Wielkopolskiego Turnieju Dudziarzy.

Foto: koscian.netKościaniak