Aktualności Dodano: 27 marca 2019

Spotkanie z Henrykiem Wujcem

Data rozpoczęcia: 2019-05-04 16:00
Data zakonczenia: 2019-05-04

 

Spotkanie z Henrykiem Wujcem

 

4 maja, godz. 16:00

 

W trzydziestą rocznicę wyborów, które odmieniły Polskę. Kościański Ośrodek Kultury i Gazeta Kościańska zapraszają na cykl wydarzeń spiętych słynnym plakatem wyborczym z 1989 roku.


Rok 1989 obfitował w niezwykłe wydarzenia. Podjęta przez reżim komunistyczny w Polsce próba naprawy systemu zakończyła się jego demontażem. Przykład Polaków zmobilizował do działania społeczeństwa w pozostałych krajach obozu sowieckiego. Jesienią runął w Berlinie mur symbolizujący podział Niemiec i świata.

Od roku przełomów dzielą nas trzy dekady. Wystarczająco dużo, aby dla wielu stał się jedynie datą z podręcznika historii i wystarczająco mało, by nadal budził gorące emocje uczestników pierwszych, częściowo wolnych wyborów. Wyborów, które miały przebudzić pogrążone w apatii społeczeństwo.

Pod koniec lat osiemdziesiątych rozbita opozycja przestała być głównym problemem władz. Stała się nim niewydolna gospodarka. Reglamentowano najpotrzebniejsze do życia produkty. System sprzedaży na kartki obejmował mięso, mąkę, masło, cukier, kaszę, ryż, słodycze, benzynę. Pomimo ponurych doświadczeń stanu wojennego, w 1988 roku robotnicy znów strajkowali. Domagali się podwyżek płac i poprawy zaopatrzenia. Fala protestów objęła cały kraj. We władzach Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej górę wzięli pomysłodawcy porozumienia się z opozycją. Włączenie jej do współrządzenia miało uspokoić nastroje i zdjąć część odpowiedzialności z winnych takiej sytuacji. Próba naprawy systemu zakończy się jego błyskawicznym rozkładem, czego przystępując do obrad Okrągłego Stołu władza nie przewidziała.

- Chcemy wespół z ,,Gazetą Kościańską" przypomnieć atmosferę czasu przełomu i zaprosić do dyskusji o trzydziestoleciu wolności. Nasz cykl rozpocznie spotkanie z księdzem Kazimierzem Sową, a zakończy koncert zespołu Sztywny Pal Azji.
(Janusz Dodot - dyrektor Kościańskiego Ośrodka Kultury)

Pierwsze spotkanie - z ks. Sową - odbyło się w czwartek, 4 kwietnia w KOKu. Koncert Krzysztof Daukszewicz - 5 czerwca. Pomiędzy tymi wydarzeniami odbędzie się właśnie spotkanie z Henrykiem Wujcem - znanym przedstawicielem opozycji antykomunistycznej z lat osiemdziesiątych.

Henryk Wujec (urodzony w Podlesiu k. Biłgoraja) – fizyk, działacz opozycji w czasach PRL, poseł na Sejm X, I, II i III kadencji, w latach 2010–2015 doradca prezydenta RP ds. społecznych.

Elementem spajającym wydarzenia jest grafika nawiązująca do słynnego plakatu wyborczego ,,Solidarności" z roku 1989 autorstwa Tomasza Sarneckiego. Ten z kolei nawiązywał do plakatu reklamującego jeden z najsłynniejszych westernów w historii kina ,,W samo południe" Freda Zinnemanna z 1952 r. Na plakacie umieszczono szeryfa granego przez Gary Coopera, z przypiętym nad gwiazdą znaczkiem ,,Solidarności" i trzymającego w ręku kartkę z napisem ,, Wybory".

 


Ilość miejsc ograniczona.
Bezpłatne wejściówki do odbioru w KOK.


4 maja, godz. 16:00
sala widowiskowa KOK