Aktualności Dodano: 27 lutego 2018

Spotkanie z Podróżnikami

Data rozpoczęcia: 2018-03-23 18:00
Data zakonczenia: 2018-03-23


Spotkanie z Podróżnikami


 

Rozpoczynamy 3 sezon "Spotkań z podróżnikami" w Kościanie. Będzie on składał się z 10 spotkań i miło nam poinformować, że rozpoczynamy tematami zdecydowanie mocnymi: 

23 marca (piątek) o godzinę 18:00 w KOK  

gościem będzie Bartosz Malinowski, który realizuje duży projekt pt: Wielki Szlak Himalajski 2015-2019. Zaprezentuje opowieść z etapu: Nepal, Kaszmir, Indie. 

 

Drugie spotkanie odbędzie się 6 kwietnie o godz. 18:00 w KOK 

a gościem będzie znana już kościańskiej publiczności Kamila Kielar, która tym razem podróżowała pieszo przez Amerykę Płn. Ale o szczegółach poinformujemy niebawem. 

( Uwaga! Te dwa spotkania odbędą się w piątki, kolejne natomiast tradycyjnie w soboty )


 

23 marca / piątek/ godz. 18:00
Kościański Ośrodek Kultury / ul. Mickiewicza 11, 

 

WIELKI SZLAK HIMALAJSKI 2015 – 2019 : NEPAL-KASZMIR-INDIE

 

Kolejna wyprawa Asi Lipowczan i Bartosza Malinowskiego w Himalaje indyjskie. Tym razem długa, skomplikowana, pełna przygód, zwrotów akcji i niezwykle różnorodna pod kątem krajobrazów, przyrody, kultur i religii.
Trasa była ich autorskim projektem, bowiem Wielki Szlak Himalajski w tej części Himalajów nie jest wytyczony ani na mapach, ani w terenie. W ciągu 72 dni i ponad 700 km pokonali trasę prowadzącą przez zielone doliny Kaszmiru, pustynne pasma Ladakhu oraz Rupshu na pograniczu tybetańsko – indyjskim, dolinę Spiti, przez trudne przełęcze w dolinach Pin i Parvati oraz pasmo Kinnauru i Gharwalu.

Kaszmir i Himalaje indyjskie to tereny niemal zupełnie bezludne, gdzie nie istnieje żadna infrastruktura turystyczna, są poważne problemy z zaopatrzeniem w żywność, gaz czy paliwo do gotowania. „Szlaki” w górach nie są w żaden sposób oznaczone i trzeba wykazać się sporymi umiejętnościami nawigacyjnymi w wytyczaniu bezpiecznej drogi.
Dodatkowe utrudnienie to brak dokładnych map regionów, przez które przechodzili.
Czasem po prostu tropili ślady karawan żeby trafić we właściwą dolinę czy przełęcz. Sporym wyzwaniem były lodowate i rwące rzeki, na których nie ma mostów, a jedynym sposobem ich przekroczenia jest przejście w bród. Wyjątkowej koncentracji wymagały przejścia przez lodowce usiane szczelinami. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na trudność tego przejścia był brak jakiejkolwiek łączności ze światem – telefony satelitarne są zakazane w Indiach a łączność GSM nie działa w górach. Ponadto w tej części Himalajów nie działają służby ratunkowe.

 

Obecnie Asia i Bartosz planują kolejne etapy Wielkiego Szlaku
Himalajskiego w Bhutanie i Pakistanie.

organizatorzy:
Miasto Kościan
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Kościański Ośrodek Kultury

wsparcie:
OLYMPUS
Biuro Podróży WAYS

Wstęp wolny