Aktualności Dodano: 08 marca 2018

Spotkanie z Podróżnikami

Data rozpoczęcia: 2018-04-06 18:00
Data zakonczenia: 2018-04-06


Spotkanie z Podróżnikami

 

PACIFIC CREST TRIAL – 4700 KM PIESZO PRZEZ AMERYKĘ PÓŁNOCNĄ.

ROK LODU I OGNIA

 

„Spotkania z podróżnikami” przyłączają się do akcji "Otwórzmy serca" realizowanej przez Stowarzyszenie  "Dać Pomoc".

Podczas najbliższej odsłony cyklu "Spotkań z podróżnikami", której gościem będzie Kamila Kielar ( piątek, 6 kwietnia, g 18:00 w KOK ) będzie prowadzona zbiórka publiczna pod hasłem "Otwórzmy serca dla Macieja i Michasi".

Wszystkie środki zebrane w czasie spotkania Stowarzyszenie "Dać Pomoc"  przeznaczy na leczenie Macieja Zielonki i Michaliny Zarzyckiej zmagającymi się z chorobą nowotworową.

 

Kamila Kielar po raz trzeci przyjedzie na spotkanie z kościańską publicznością.  Wyprawy Kamili cechują się niemal zawsze samotnymi, długodystansowymi a co za tym idzie wyczerpującymi wyczynami. Poprzednie wyprawy były rowerowe, tym razem natomiast o wędrowaniu po świecie pieszo.

 

 

Pomiędzy Meksykiem i Kanadą, przez góry biegnące wzdłuż oceanu, wyznaczono Szlak. Na dystansie  4300 km biegnie od pustyń, przez wysokie góry, wulkany po lasy deszczowe; 18 razy wspina się na Mt. Everest, biegnie przez 3 amerykańskie stany, omija miejscowości  i ma przepiękne, choć zazwyczaj dość łagodne oblicze.

Kamila Kielar, z premedytacją wybierając najtrudniejszy rok w historii szlaku, na meksykańskiej granicy stanęła samotnie, planując nie tylko wędrówkę całością szlaku, ale przede wszystkim zbierać materiały do reportaży. I tak powstała zarówno historia osobistej, samotnej pięciomiesięcznej wędrówki górskiej, ale też historia roku 2017, roku lodu i ognia.

A było co zbierać. Rekordowe opady śniegu od 30 lat oraz jeden z najpotężniejszych sezonów pożarowych dały rzadko spotykaną mieszankę warunków. Mieszankę trudną, wymagającą umiejętności technicznych  oraz bardzo silnej woli, a czasami śmiertelną – w tym roku szlak odebrał życie kilkunastu osobom. Walka w szalejących górskich rzekach, szczyty pokonywane z użyciem górskiego sprzętu zimowego, masowe topnienie śniegu, burze śnieżne na pustyni, pożary w północnych stanach, które trzeba było omijać oraz skomplikowana przez to wszystko logistyka otwierają początek listy wyzwań.

Wyjątkowo trudne warunki obnażyły wśród wielu wędrowców braki wiedzy, najgorsze ludzkie cechy, brak etyki oraz zmusiły ogromną ilość osób do porzucenia szlaku. Jednocześnie przecież te same warunki przyciągnęły duże nazwiska górskie i sprawiły, że czasem nieznanym i przypadkowym osobom trzeba było zaufać całkowicie w kwestii własnego życia. Rok 2017 udowodnił również, że wymagające okoliczności przede wszystkim pokazują najpiękniejsze ludzkie zachowania.

Na kanadyjskiej granicy Kamila również stanęła samotnie. Silniejsza niż kiedykolwiek, z setkami przygód wciąż stającymi przed oczami, z wieloma zdobytymi szczytami górskimi poza oficjalnym szlakiem i z przyjaźniami scementowanymi mocnymi przeżyciami, z kompletnie zdartymi butami oraz tysiącem opowieści i zdjęć.

organizatorzy:
Miasto Kościan
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Kościański Ośrodek Kultury

wsparcie:
OLYMPUS
Biuro Podróży WAYS

Wstęp wolny