Kościański Teatr Kameralny

 

Kościański Teatr Kameralny powstał jesienią 2009 roku. Jest kontynuatorem działającego od 1989 roku Teatru 112. Oba te teatry łączy przede wszystkim postać Janusza Dodota - twórcy „112-ki”, jak i KTK.

Zmiana nazwy prowadzonego przez niego teatru wiąże się przede wszystkim ze zmianą zasad teatralnych działań. Janusz Dodot zrezygnował ze stałego zespołu teatralnego. I choć próby odbywają się systematycznie, to powoływane, czy wręcz zapraszane przez niego grono aktorów, bądź statystów uczestniczy w realizacjach konkretnych projektów. Twórca nie poszukuje tematów, nie ustala form realizacji mając na względzie aktorów, którzy obecnie wchodzą w skład grupy teatralnej. Na pierwszym miejscu stawia projekt, do którego następnie zaprasza określonych twórców.  To wydaje się  podstawową zmianą.

Janusz Dodot - absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej, tworzy swój oryginalny, niepowtarzalny autorski teatr od drugiej połowy lat 80-tych ubiegłego wieku.

Jest twórcą dojrzałym, ale stale poszukującym. Swobodnie porusza się w materii teatralnej i teatralnych konwencjach, ale to nie jedyny powód dla którego należy uznać, że Dodot, to twórca szalenie interesujący. Stworzywszy swój niepowtarzalny styl teatralny, potrafi stale zaskakiwać .  Ciągłe wyzwania, zmagania się zarówno z tematem, jak i formą, pozwalają aby proponowany przez niego teatr był  żywy. Elementy pewnej „klasyczności” jego działań, pozwalają wierzyć, że teatr nie zwariował, że celem teatralnych poszukiwań nie są   same poszukiwania  jako takie  , że działanie teatralne zawsze ma adresata , że spełniać się w teatrze, nie znaczy zatracać, że…

Dodot, to laureat licznych nagród i wyróżnień, w tym Nagrody za reżyserię, ufundowanej przez Ministra Kultury i Sztuki, Nagrody Twórczej Miasta Kościana, Nagrody za Indywidualność Twórczość. Dyrektor artystyczny Kościańskich Zdarzeń Teatralno-Muzycznych, Kościańskiego Lata Teatralno-Muzycznego,  Festiwalu Aktywnego Ruchu Twórczego. Obecnie – Kościańskiego Festiwalu Baśni. Od sierpnia 2008 roku dyrektor Kościańskiego Ośrodka Kultury.

W jego dorobku twórczym jest przeszło 150 premier: spektakle dramatyczne, małe formy teatralne, spektakle plenerowe, widowiska historyczne, bajki, koncerty, spektakle kabaretowe, happeningi czy akcje uliczne.

Dodot pisze dramaty, bajki, skecze, monologi, teksty piosenek, wiersze dla dzieci oraz…maluje obrazy.

Prowadzi warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży oraz nauczycieli.

Jego spektakle - oprócz polskiej widowni - oklaskiwali widzowie w Rosji, Niemczech i Francji.

Prowadzone przez Janusza Dodota Teatr 112 i Kościański Teatr Kameralny  były, są zapraszane właściwie na większość teatralnych festiwali w Polsce, m.in. Międzynarodowy Festiwal Teatralny  Malta - Poznań, Barbórkowe Spotkania Teatralne – Dąbrowa Górnicza , Wrocławskie Spotkania Teatrów jednego Aktora, Zderzenia Teatralne - Warszawa, Festiwal Teatralny „Słodkobłękity”- Zgierz, Międzynarodowe Spotkania Teatralne „Teatr bez granic” -Kraków , Festiwal Premier- Zderzenie Sztuk i Kultur- Gryfino, Ogólnopolski Festiwal Sztuk Autorskich- Gdańsk, Ogólnopolskie Spotkania Teatrów Amatorskich „Teatr po pracy” – Solec Kujawski, Zakopiańskie Lato Teatralne i in.

Teatry Janusza Dodota nagradzano wielokrotnie:

- Nagroda za adaptację i reżyserię, III nagroda za spektakl „Szymon Lecoeur, czyli sen bez marzeń”- Ogólnopolski Festiwal Teatrów Amatorskich - Stalowa Wola

- I miejsce, Nagroda Publiczności, Nagrody Aktorskie - ODEON’ Andrychów

- Nagroda ufundowana przez Ministerstwo Kultury i Sztuki i Przewodniczącego Rady Miejskiej Zgorzelca za monodram „Rozkład jazdy”

- I Nagroda za monodram „Motyw” - „O Marcinowy Laur” - Poznań

- Grand Prix za „Dziennik Poufny” - Zgorzelec

- Nagroda Główna za spektakle „Uroczystość” i „Autobus…”- Zderzenia Teatralne - Warszawa

- Nagrody Główne - „Laur Rodu Górków”- Szamotuły 2007, 2008, 2010, 2011

- Nagrody Główne Ogólnopolskiego Spotkania Teatrów Amatorskich, za spektakl „Czekając na,, - Solec Kujawski 2010

 

Kościański Teatr Kameralny pracuje w Kościańskim Ośrodku Kultury.

Skład aktorski: Renata Majorek, Mirosława Wojciechowska, Wioleta Szymkowiak, Krzysztof Bajsztok, Maciej Dodot, Mateusz Jurga, Przemysław Szwarc, Arkadiusz Wesołek, Tomasz Żurek

Intruktor: Janusz Adam Dodot