Aktualności Dodano: 14 września 2014

Kościańskie Zegary...

Data rozpoczęcia: 2014-09-14
Data zakonczenia:

Pomysłodawcami tego przedsięwzięcia są CHÓRY: „Arion”, „Lutnia” , „Retro Orkiestra” i Kościański Ośrodek Kultury. Jaka jest idea tego projektu? Otóż pomysłodawcy pragną przede wszystkim ocalić od zapomnienia „pieśni ojców naszych” i przekonać mieszkańców naszego miasta do piękna tych utworów. Pragną również wskrzeszać tradycje wspólnego śpiewu.

Zakładają, że każdego roku w wybrane wrześniowe popołudnie, spotykać się będziemy na kościańskim rynku, by poznawać kolejną pieśń naszego regionu i by – choć przez chwil kilka- rozbrzmiewał nasz wspólny śpiew.

 „Kościańskie zegary” - wielkopolską pieśń ludową, wybraliśmy jako tę, rozpoczynającą cykl naszych Spotkań.

Pieśń ta wykonywana była podczas obrzędu weselnego jeszcze przed II wojną światową. Po 1945 roku „Kościańskie zegary” śpiewano w czasie folklorystycznego widowiska weselnego pt. „Wesele Kościańskie”, wystawionego w 1947 roku przez zespół pieśni i tańca, działający przy kościańskiej drukarni, następnie w 1952 roku przez zespół taneczny przy związku zawodowym kolejarzy w Kościanie. Wówczas autorem scenariusza i reżyserem była kościańska artystka ludowa Franciszka Ciesiółkowa.  „Wesela Kościańskie” /oczywiście ze śpiewem „Kościańskich zegarów”/ grywano też w latach 1975- 1987 w Liceum Ogólnokształcącym im. Oskara Kolberga, w reżyserii nauczycieli LO.

Hejnał Kościana, który słyszymy codziennie o 12.15 z wieży ratusza, to parafraza…”Kościańskich zegarów