Aktualności Dodano: 27 września 2021

Jazz w KOK - koncert zespołu Plondra - sobota, 18:00

Data rozpoczęcia: 2021-10-02 18:00
Data zakonczenia: 2021-10-02


2 października na scenie widowiskowej Kościańskiego Ośrodka Kultury:
polski, dobry, młody jazz 
PLONDRA

 

Serdecznie zapraszamy na koncert poznańskiego kwinteu, który zaprezentuje świeże, oryginalne brzmienie.

PLONDRA – młody zespół powołany przez Fryderyka Szulgita w celu realizacji wizji muzycznej, nawiązującej do pojęcia plądrofonii, które w swojej pierwotnej wersji określa nurt muzyki stworzonej z przetwarzania fragmentów już istniejących nagrań, przybierając formę kolażu. Idea Plondry jest jednak mniej dosłowna – wykorzystuje istniejące muzyczne środki ekspresji i brzmienia wykraczające daleko poza granice tego co zwykło określać się mianem muzyki jazzowej oraz wykorzystuje je w celu osiąnięcia wrażenia, klimatu, stymulacji emocji oraz stworzenia pola do swobodnej improwizacji. W praktyce muzyka zespołu łączy w sobie podejście i swobodę sceny free jazzowej lat sześćdziesiątych, grunge’ową surowość brzmienia i ekspresję a także elementy muzyki noise, ambientu czy drone’u. Na zachętę, do przesłuchania dwa utwory zespołu: "Dinosaur’s Quit" i "Your Life Didn’t Shut Down Correctly...".

Plondra składa się z muzyków o zróżnicowanych inspiracjach, wywodzących się z jednego środowiska, oraz współpracujących ze sobą intensywnie od dłuższego czasu w różnych formacjach. Dzięki temu zespół jest w stanie stworzyć opartą na relacjach pomiędzy muzykami chemię, niezbędną w kreowaniu kolektywnego wyrazu artystycznego.

 

Fryderyk Szulgit – gitara

Kacper Krupa – saksofony

Patryk Rynkiewicz – trąbka

Krzysztof Baranowski – kontrabas

Jakub Szwarc – perkusja

 

Fryderyk Szulgit - absolwent kierunku gitara jazzowa na Poznańskiej Akademii Muzycznej. Zajmuje się instrumentalistyką, produkcją muzyczną, kompozycją, aranżacją oraz sztuką wizualną. Jego styl muzyczny obejmuje szerokie spektrum brzmień, nawiązań do skrajnych gatunków muzycznych, preparacji instrumentu oraz działań performatywnych będących syntezą muzyki i wizji. W swoich kompozycjach zawiera elementy jazzu, mathcore’u, muzyki western, ambientu, free jazzu. Wykorzystuje improwizację jako pełnoprawną składową kompozycji. Laureat głównej nagrody w na festiwalu Art Of Improvisation w 2016 r. Współtworzył takie zespoły jak The Goldbricks, Siema Ziemia, Spazebar, The Pineal, Haarpagans oraz Anomalia.

Kacper Krupa - saksofonista, który od początku swojej muzycznej ścieżki stawia na oryginalność i ciągłe poszukiwania. Objawia się to przede wszystkim w jego kompozycjach, brzmieniu oraz języku improwizacji. Insipiruje się wieloma gatunkami, z czego najistotniejszy dla niego jest free jazz oraz muzyka klasyczna XX w. Jest członkiem i współtwórcą takich zespołów jak Anomalia, Kwaśny Deszcz, Archipelag.

Jakub Szwarc - Kościaniak, dynamicznie rozwijający się perkusista o jazzowych korzeniach oraz student perkusji jazzowej u dr hab. K. Przybyłowicza w Poznaniu. W swoim stylu łączy elementy współczesnego jazzu, hip-hopu, sonorystyki drugiej połowy XX w. oraz potężną dawkę energii wynikającą z inspiracji muzyką metalową, djent oraz rockiem progresywnym. Udziela się m.in. w zespołach: Searching for Management, Smutne Piosenki, Black Noise.

Patryk Rynkiewicz - obiecujący poznański trębacz jazzowy poszukujący możliwości improwizacji w muzycznej kreacji wypowiedzi wzbogacając brzmienie trąbki o elektronikę. Inspiruje się muzyką takich artystów jak Eric Truffaz, czy Nils Peter Molaver. Fascynacja muzyką jazzową, zaprowadziła go do poznańskiej Akademii Muzycznej, gdzie pod okiem dr hab. Macieja Fortuny, doskonalił swój warsztat muzyczny na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej. Obecnie zdobywa cenne doświadczenie, biorąc udział w różnego rodzaju projektach muzycznych jak: Unleashed Cooperation, Fubar, Przed Wschodem Słońca, Uzuri, Ulyanica oraz Anomalia.

Krzysztof Baranowski - kontrabasista oraz gitarzysta. Obecnie studiuje na Akademii Muzycznej w Poznaniu. Jego wrażliwość muzyczna jest uwarunkowana wpływami muzyki folkowej, jazzowej, klasycznej oraz popowej. Laureat nagród w festiwalach jazzowych, jak: Krokus Jazz Festival, Hanza Jazz Festival, Blue Note Jazz Competition. Współpracuje z takimi składami jak m.in. Paulina Przybysz, Sanah, Warszawska Orkiestra Sentymentalna, Michał Martyniuk Group.

 

Zespół Plondra znajdziesz na stronie internetowej plondra.bandcamp.com oraz na portalach społecznościowych: Facebook i Instagram.

 

Koncert odbędzie się 2 października o godz. 18:00 w sali widowiskowej Kościańskiego Ośrodka Kultury. Wstęp wolny.

 

Wydarzenie odbędzie się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego, liczba miejsc ograniczona.
Prosimy o telefoniczne rezerwowanie miejsc pod numerem: (65) 512-05-75.

 

 

Patronat medialny:

 

 

 

 

Relacja z koncertu dostępna poniżej.

fot. Anna Ryl i Zbyszek Warczok / ARPINIU