Aktualności Dodano: 01 lipca 2021

Kajko i Kokosz w Kościanie!

Data rozpoczęcia: 2021-07-10 14:00
Data zakonczenia: 2021-07-10 18:00

Sobota z Kajkiem i Kokoszem
sobota, 10 lipca, godzina 14, Plac Wolności

Zapraszamy na otwarcie wystawy „Kajko i Kokosz uczą archeologii”. Od godziny 14:00 moc atrakcji dla dzieci i rodziców, między innymi:

- wielkoformatowe tablice (wystawa kadrów z komiksu)
- duże tablice do bazgrolenia
- kolorowanki (małe bazgrołki)
- układanki (wielkie puzzle)
- quiz z nagrodami
- lepienie w glinie
- malowanie na szkle
- malowanie na desce
- zabawy i zajęcia z animatorem


Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Regionalne w Kościanie wraz z Kościańskim Ośrodkiem Kultury.

Kajko i Kokosz to bohaterowie serii komiksów autorstwa Janusz Christy - dwaj słowiańscy wojowie, mieszkający w grodzie kasztelana Mirmiła. Ich głównymi wrogami są zbójcerze pod komendą Hegemona i jego zastępcy Kaprala. Do innych ważnych bohaterów komiksu należą: żona Mirmiła, Lubawa, mały Smok Miluś, czarownica Jaga i jej mąż – zbój Łamignat oraz ciamajdowaty zbójcerz Oferma.


Janusz Christa rozpoczął rysowanie przygód Kajko i Kokosza w 1972 roku i robił to aż do początku lat 90-tych. W lutym 2003 roku wydawnictwo Egmont Polska rozpoczęło reedycję serii. Od 2016 roku pojawia się oficjalna kontynuacja serii zatytułowana „Kajko i Kokosz – Nowe Przygody”, stworzona przez innych autorów, jednak na bazie postaci stworzonych przez Christę.

28 lutego 2021 na platformie Netflix miała miejsce premiera serialu animowanego z Kajkiem i Kokoszem, który docelowo ma składać się z 26 odcinków, zaś produkcja ma zakończyć się w 2022 roku.
Kajko i Kokosz to dzisiaj kultowe postaci (z rosnącym wciąż gronem wyznawców), które na trwałe wpisały się w kanon dzisiejszej kultury. Dzieci, które w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, z wypiekami na twarzach oczekiwały na kolejne, nowe przygody Kajka i Kokosza, dzisiaj mają już swoje dzieci i wnuki. Czy para sympatycznych słowiańskich wojów zdoła podbić współczesne dziecięce serca i umysły w dobie smartfona, kiedy cały świat jest w zasięgu palca naciskającego na klawiaturę? Sobotnie spotkanie z Kajkiem i Kokszem na Placu Wolności pozwoli najmłodszym polubić dwójkę słowiańskich wojów, a rodzicom dostarczy tematu do rozmów z najmłodszymi o tym, co było ekscytujące pół wieku temu, a dzisiaj powraca.

Gorąco zapraszamy, Kajko i Kokosz to interesujący temat i świetna zabawa dla dzieci i rodziców.

Nie może Was zabraknąć!