Aktualności Dodano: 03 stycznia 2022

Sylwestrowy DKF Wiesława Kota - relacja

Data rozpoczęcia: 2022-01-03
Data zakonczenia:

Sylwestrowy Dyskusyjny Klub Filmowy i najciekawsze sceny polskiego filmu, czyli kolejne spotkanie z filmoznawcą dr. Wiesławem Kotem. Było odliczanie do Nowego Roku na ekranie, była herbata z pigwą, imbirem i miodem w foyer, cukiery, świece i były rozmowy, nie tylko filmowe.

Podobnie jak w przypadku spotkania bożonarodzeniowego nie cały film, ale konkretne sceny znalazły się na ekranie sali kinowej. „Scena w filmie jest jak refren w piosence. Refren pozwala zakotwiczyć w pamięci całą piosenkę. A piosenka jak film, ma życie krótkie, za to bardzo intensywne. I po latach wystarczy zanucić pierwsze zdanie refrenu, a razem z nim wraca do nas piosenka, z piosenką dawna miłość, z miłością młodość i przewija się nam w pamięci film naszego życia. Porozumiewamy się piosenką, porozumiewamy się filmem”.

I taka właśnie nić porozumienia wytworzyła się między uczestnikami spotkania z naszym prowadzącym dr. Wiesławem Kotem. Kilkanaście najciekawszych scen z polskiego filmu, które pozostają w naszej pamięci, w naszej głowie na bardzo długo „i wleką się za nami przez całe życie”. „Noce i dnie” Jerzego Antczaka z roku 1975 i najpiękniejsza scena – Józef Toliboski zrywa nenufary Barbarze. Kadr z filmu „Ziemia obiecana” Andrzeja Wajdy z 1976 roku, w której Piotr Fronczewski słowami „Koniec ujęcia!” w rzeczywistości rozpoczął swoją wielką karierę.

„Koniec ujęcia!” i pozostały już tylko życzenia od Wiesława Kota, od Dyrektora Kościańskiego Ośrodka Kultury, aby nadchodzący rok 2022 przepełniony był nadzieją, wiarą i tylko pięknymi kadrami z naszego życia!