Aktualności Dodano: 09 września 2022

Wędrowny fotograf w Kościanie

Data rozpoczęcia: 2022-09-09
Data zakonczenia:

Nie brakowało chętnych do pozowania wędrownemu fotografowi, który rozstawił swój warsztat przed kościańską biblioteką.
W czwartek, 8 września, na zaproszenie Fundacji PROJEKT PKS, Kościan odwiedził poznański artysta Bogusław Biegowski. Opowiadał o pracy wędrownych fotografów z pierwszej połowy minionego wiekui portretował mieszkańców w zabytkowej technice. Na oczach widzów wywoływał zdjęcie i obdarowywał nim modela. Wykonane portrety są unikalne nie tylko dzięki zastosowanej technice, ale i dlatego, że każdy z nich powstał w jednym egzemplarzu.

Chętnych do sportretowania nie brakowało. Dodatkowego kolorytu spotkaniu z fotografią nadała grupa rekonstruktorów, która portretowała się w mundurach i strojach z początku XX wieku. Pracę warsztatu przerwała nadciągająca nad Kościan burza. Tych, którzy nie zdążyli przed deszczem zrobić sobie zdjęcia, organizatorzy zapewnili, że wędrowny warsztat Bogusława Biegowskiego powróci do Kościana wiosną.

Wydarzenie zorganizowała kościańska Fundacja PROJEKT PKS we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną i Kościańskim Ośrodkiem Kultury.

Fot. Anna Ryl i Zbyszek Warczok / ARPINIU
Fot. Paweł Sałacki / Fundacja PROJEKT PKS


Bogusław Biegowski – fotograf niezależny. Mówi o sobie, że zajmuje się wytwarzaniem wizerunków metodą mechaniczną przy użyciu substancji i urządzeń światłoczułych.
W latach ‘90 prowadził pracownię Antropologii Fotografii w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM w Poznaniu. Jest prezesem Nadnoteckiej Fundacji Artystycznej oraz twórcą i głównym ideologiem działającego w Poznaniu Ośrodka Myśli i Czynu Fotograficznego "Ciemnica". Współrealizator Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii.

 

Źródło: koscian.net