Aktualności Dodano: 13 czerwca 2022

25 lat Stowarzyszenia Oświatowego im. D. Chłapowskiego

Data rozpoczęcia: 2022-06-13
Data zakonczenia:

25 lat Stowarzyszenia Oświatowego im. Dezyderego Chłapowskiego
W piątek, 10 czerwca Stowarzyszenie Oświatowe im. Dezyderego Chłapowskiego obchodziło jubileusz swojego istnienia. Tego dnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się sesja popularno-naukowa pt.: „Doświadczenia i wyzwania stojące przed organizacjami pozarządowymi współpracującymi z placówkami oświatowymi”. Następnie, podczas głównej uroczystości obchodów w Kościańskim Ośrodku Kultury spotkali się Przyjaciele Stowarzyszenia Oświatowego im. Dezyderego Chłapowskiego. Była to okazja do wspomnień, podsumowań, wręczenia medali okolicznościowych oraz gratulacji i życzeń.

Głównym celem założonego w 1997 r. Stowarzyszenia Oświatowe im. Dezyderego Chłapowskiego jest wspieranie finansowe zdolnej młodzieży z terenu powiatu kościańskiego. Stowarzyszenie oferuje nie tylko nagrody i stypendia, ale organizuje również konkursy czy wyjazdy edukacyjne i zajęcia dla młodzieży.

Spotkanie rozpoczęło się od emisji filmu pokazującego początki i rozwój stowarzyszenia przez 25 lat. Następnie zgromadzeni wysłuchali krótkiego recitalu pianistycznego w wykonaniu Filipa Kaucha, jednego ze stypendystów stowarzyszenia. Uroczystości towarzyszyła również wystawa malarska prac innej stypendystki – Joanny Hałasowskiej.

– W naszym stowarzyszeniu nie ma żadnej polityki. Nasz cel jest maksymalnie neutralny politycznie i konsekwentnie to realizujemy - powiedział Prezes Cezary Trosiak. - To dlatego wszystkie podmioty są z nami nieomal od początku do dnia dzisiejszego i nas wspierają.

Podczas spotkania wręczono pamiątkowe medale osobom, które pracowały w Stowarzyszeniu bądź je wspierały w minionym ćwierćwieczu. Prezes i współzałożyciel Stowarzyszenia, prof. Cezary Trosiak otrzymał odznakę honorową „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego” przyznaną przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

Podczas uroczystości wręczono stypendia i nagrody uczniom z wszystkich gmin powiatu:

Miasto Kościan:
stypendia: Filip Kauch, Kacper Kinal, Filip Jaśkowiak;
nagrody: Marianna Mazur, Lena Kamińska, Tomasz Przewoźniak, Julia Mikołajczak, Klaudia Przewoźniak.

Gmina Kościan:
stypendia: Julia Naskręt, Maria Świergiel, Blanka Marszałek (gm. Kościan), Joanna Hałasowska,
nagrody: Maria Ospałek, Kacper Pietrzak, Wojciech Hałasowski.

Gmina Śmigiel:
stypendia: Kamil Michalak, Karol Motała, Karina Pieśniak, Joanna Licha,
nagrody: Wiktor Skrzypczak, Oliwia Mania.

Gmina Krzywiń:
stypendia: Zofia Metzner,
nagrody: Nikola Sobczak.

Gmina Czempiń:
stypendia: Michał Kochanowicz, Beta Sikora,
nagrody: Mateusz Wieczorek, Jacek Niemier.


Piątkowe obchody zakończył koncert grupy Joanna Dudkowska Band feat. Chuc Frazier

 

Fot.: koscian.net, Arpiniu