Aktualności Dodano: 10 maja 2022

Akademia FILMOWA (5), piątek, 20 maja

Data rozpoczęcia: 2022-05-10
Data zakonczenia:

Zapraszamy zainteresowanych filmem oraz historią kina na piąty wykład dra Wiesława Kota.

Kościański Ośrodek Kultury
ZAPRASZA
Akademia FILMOWA (5)
Piątek, 20 maja, godzina 8:00
sala kinowa KOK

 


Wątki, które poruszymy podczas piątego wykładu:

  •  Gollum, czyli film kręcony w komputerze.

Nazwa "Gollum" wywodzi się od dźwięku jego bulgoczącego, duszącego kaszlu. Jego życie wykraczało daleko poza jego naturę, co było skutkiem posiadania Jedynego Pierścienia. Gollum miał około 589 lat, kiedy umarł, co było niezwykłym wiekiem jak na stworzenie, które kiedyś było hobbitem. Jego głównym pragnieniem było odzyskanie Pierścienia, który go zniewolił. Ścigał ten pierścień przez wiele lat po tym, jak Bilbo Baggins znalazł go w jaskini Golluma w Górach Mglistych.

  •  Horror filmowy. Dlaczego kochamy się bać?

Horrory nie tak skrajne, te ze średniej półki, mają też swoje ulubione tematy. Na przykład atak zombie, czyli „żywych trupów”, które wybrały się zawładnąć a to amerykańską aglomeracją, a to samotnym domkiem na wzgórzu. Dane amerykańskie – choć niekompletne – przynoszą liczbę 541 tytułów, w których posłużono się tymi straszakami, wywiedzionymi z religii voodoo. 

  •  "Ręce do góry! To jest napad!"

Z czarnym kryminałem spokrewniony jest gatunek filmowy o angielskiej nazwie heist movie, czyli film opowiadający o napadzie, najczęściej na bank i o tym, co z tego wynikło. Filmów o napadach były tysiące, wybieramy – sygnalnie – kilka znaczących dokonań tego gatunku. W filmie „Asfaltowa dżungla" Johna Hustona z 1950 roku, według niektórych najczarniejszym z czarnych kryminałów, grupa przypadkowo dobranych rabusiów przymierza się do rabunku klejnotów. Każdy z inną motywacją, każdy też kończy inaczej.

 

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych filmem na piąty wykład dra Wiesława Kota. Bądźcie aktywnymi słuchaczami, nie zaśpijcie na kolejny wykład w piątek, 20 maja o 8 rano - do zobaczenia w kinie KOK.                        

 

Wiesław Kot bio

Publicysta, krytyk filmowy, wykładowca akademicki, autor tysięcy publikacji prasowych i przeszło 30. książek. Ostatnio wydał „Sto najważniejszych scen filmu polskiego” i „Manewry miłosne. Najsłynniejsze romanse polskiego filmu”. Obecnie jest profesorem Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu. Uczy dziennikarstwa i public relations.

Trudnił się publicystyką kulturalną. Kierował Działem Kultury tygodnika „Wprost”, potem analogicznym działem w „Newsweek Polska”. Obecnie zamieszcza teksty na tematy filmowe w tak różnych pismach jak tygodnik „Przegląd”, „Rzeczpospolita” czy „Twój Styl”. Sporo opublikował nawet na łamach „Przewodnika Katolickiego”, a ostatnio w miesięczniku poznańskich dominikanów „W drodze”.

Obecny w wielu formatach telewizyjnych. Przez kilka lat prowadził retrospektywy filmu polskiego w telewizji Kino Polska. Obecnie przybliża historię kinematografii w programie „Seans dla każdego” na antenie TVP Poznań.

Na antenie radiowej obecny od lat 90. Felietony na tematy kulturalne prezentował w poznańskim radiu Merkury, w I Programie Polskiego Radia, w Trójce, w stacji Tok Fm. Obecnie jest stałym felietonistą Radia Poznań.

Odpoczywa przy jazzie i na leśnych ścieżkach Wielkopolskiego Parku Narodowego. Najchętniej jednocześnie.

 

Akademia Filmowa V wykład

piątek, 20 maja, godzina 8:00, kino KOK

Nie przegap! Nie zaśpij!

Info: (65) 512 05 75