Aktualności Dodano: 22 czerwca 2023

"Buszujący w zbożu" na zakończenie

Data rozpoczęcia: 2023-06-22
Data zakonczenia:

Holden, Holden, Holden – to taki bohater, który wywołuje burzliwe dyskusje, o czym dowiedziałyśmy się podczas ostatniego już spotkania koła literackiego CZY TAM CZYTAM w tym roku szkolnym. Chociaż akcja „Buszującego w zbożu” dzieje się w zimnym czasie grudniowym, my stwierdziłyśmy, że to idealna lektura na czas przedwakacyjny.

 

Klasyk literatury amerykańskiej z 1951 roku, słyszy się o nim, jest czytany, trafia do wszystkich, ale szczególnie do młodzieży. Główny bohater opowiada nam o swojej przygodzie, o tym, jak został wyrzucony z kolejnej szkoły, o tym, co zdarzyło się później i jak radzi sobie w tej sytuacji. Przy okazji dowiadujemy się wszystkiego o jego życiu, bo dygresji wplata w swój monolog co nie miara.

A tak mówią o nim dziewczyny: Charakterystyka Holdena obejmuje wiele pojęć. Wspólnie ustaliłyśmy, że główny bohater „Buszującego w zbożu” zachowuje się, jakby nie miał wstydu, nie czuł żadnego strachu, jakby nie mogło spotkać go nic złego. Robi wszystko, co tylko przyjdzie mu na myśl, a dodatkowo ma przesunięte granice moralne, czego można nie zauważyć z powodu narracji pierwszoosobowej – myślimy jak Holden. Spierałyśmy się też o motywacje bohatera – była Maria uważająca, że Holden „ma w sobie trochę pustki”, jest bezuczuciowy, a przeciw była cała reszta, uważająca, że chłopak uczuć ma aż w nadmiarze. Zgodziliśmy się natomiast co do tego, że chłopak ma dość pesymistyczny pogląd na świat, ale jednocześnie niezbyt się nim przejmuje. Jednym to pasuje, innym nie.

 

I tak dyskutowałyśmy ostatni raz w tym sezonie. Już dzisiaj zapraszamy na spotkania naszego kameralnego koła literackiego w nowym semestrze, a tymczasem życzymy wszystkim zaczytanych wakacji i samych fascynujących przygód!

 

A na zdjęciach niepełny skład naszej czytającej ekipy.