Aktualności Dodano: 21 października 2021

Dziady cz. II - widowisko (RELACJA)

Data rozpoczęcia: 2021-10-28 18:00
Data zakonczenia: 2021-10-28

Ciemno wszędzie. Głucho wszędzie. Aż nasze głosy wybrzmią słowami Adama Mickiewicza - przeczytamy „Dziady” cz. II. Będziemy tylko my. A może… dołączą do nas Aniołki, Widma, duchy i Upiory?

 

W czwartek, 28 października o godz. 18.00 na placu przy kościańskim skate parku uczniowie   I Liceum Ogólnokształcącego im. Oskara Kolberga w Kościanie przeczytają dramat Adama Mickiewicza w tajemniczej, mrocznej scenerii. Będzie noc. A w nocy tylko dźwięk, światło i głosy. Szumiące liście, zawodzenie psów, pohukiwania sów, wiatr świszczący w gałęziach drzew - rzeczywistość czy płatająca figle wyobraźnia? Przyjdźcie, zobaczcie, usłyszcie i przeżyjcie razem z nami.

 

"Oto obchodzimy Dziady!"

 

„Dziady” wybrzmiały. Buchnęło, zawrzało i zgasło, jak rzekł Starzec. Nie obyło się bez grzmotów błyskawic, piorunów i wycia wilków. Scenerię dopełniły świece i znicze, które zgromadzona publiczność mogła zapalić z myślą o bliskich, którzy odeszli. W końcu za kilka dni obchodzimy Święto Zmarłych, a Dziady nie są uroczystością wyłącznie pogańską. Jak powiedział Mickiewicz: „Dziady nasze mają to szczególnie, iż obrzędy pogańskie pomieszane są z wyobrażeniami religii chrześcijańskiej, zwłaszcza iż dzień zaduszny przypada około czasu tej uroczystości”. Oto więc były Dziady w Kościanie, a ten, kto wydarzenie przegapił, może obejrzeć zapis relacji na żywo. Galeria dostępna poniżej.

 

 

 

Czytają:

Julia Borda

Wiktoria Chochowska

Julia Dwornik

Karolina Kramer

Cezary Wojciak

 

 

Zapraszamy na widowisko z elementami czytania performatywnego.

 

WSTĘP WOLNY

28.10, godz. 18.00

krąg na Placu Wolności w Kościanie

Wydarzenie odbędzie się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego.