Aktualności Dodano: 21 marca 2022

Dzieciom Ukrainy - zebrano 6500 zł!

Data rozpoczęcia: 2022-04-11
Data zakonczenia:

- Od 24 dni żyjemy straszną wojną, ale tego wieczoru zwrócimy się ku temu co piękne i dobre. Otworzymy się na ogromną dawkę pozytywnej energii, jaką nam przekażą pochodzący z Kościana artyści. Skorzystamy z terapeutycznej mocy muzyki, aby naładować akumulatory w tych trudnych czasach, po to by móc skutecznie pomagać – powiedział Paweł Sałacki, prowadzący koncert charytatywny „Dzieciom Ukrainy”, który pod patronatem burmistrza Piotra Ruszkiewicza zorganizował w sobotę Kościański Ośrodek Kultury.


Współprowadzącą trwający blisko 3 godziny koncert była pochodząca z Ukrainy Masza – uczennica szóstej klasy kościańskiej „Czwórki”. Masza od czterech lat mieszka w Kościanie i swoją wiedzą o mieście chętnie dzieli się z dziećmi, które uciekając przed wojną dotarły w ostatnich dniach do Kościana. Jest im przewodniczką i tłumaczką. Dodatkowym, ukraińskim akcentem była ekspozycja ubrań, które zaprojektowała artystka z Lwowa Tanya Znak. Wśród publiczności było także kilkudziesięciu uchodźców wojennych.

Jako pierwsi na scenie pojawili się: wirtuoz gitary Witek Łukaszewski i jedna z najlepszych tancerek flamenco w Polsce Angelika Bobkowska. Ten wspaniały duet porwał publiczność do wspólnej zabawy i śpiewu. Przebojem wieczoru stała się piosenka napisana przez Witka Łukaszewskiego dla Maryli Rodowicz, do której autor dopisał nową zwrotkę: „Ach Putinie, ach Putinie, zgnijesz ty, na Ukrainie, twoje życie jest do bani, bo zadarłeś z kozakami”.

Z powodu choroby na koncercie nie mogła wystąpić kościanianka Joanna Dudkowska, pierwsza dama gitary basowej w Polsce. Na scenie pojawili się muzycy współpracujący na co dzień z Joanną. Na gitarze zagrał pochodzący z Houston w Teksasie Chuc Frazier, a na klawiszach Mateusz Urbaniak. Muzycy zachwycili publiczność coverami wielkich przebojów muzyki rockowej i bluesa, m.in. Erica Claptona („Tears In Heaven”) i Prince' a („Purple Rain”).

Następnie na scenie pojawili się „kumple z Kościana” czyli Michał Dolata i Marcin Kunc, którzy brawurowo zagrali trzy utwory na gitarach akustycznych. Po nich zaprezentowała się Julia Stolpe, której na gitarze akompaniował kolega z zespołu Pinokio Brothers – ksiądz Konrad Rapior. Julia zachwyciła znakomitym wykonaniem utworu Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat” i wciągnęła publiczność do wspólnego śpiewania przeboju grupy Hey „Moja i twoja nadzieja”.
Koncert zakończył duet muzyków z grupy Ogień. Przeboje zespołu wykonali: gitarzysta i lider Ognia – Przemek Zakrzewski i wokalista Filip Popow. Przy utworze „Uwierz w to” salę rozświetlił las światełek z telefonów, które widzowie wnieśli w geście solidarności z Ukrainą.

Celem koncertu było zebranie pieniędzy na pomoc dzieciom z Ukrainy przebywającym w Kościanie. Na ten cel przeznaczono wpływy z biletów-cegiełek, które kosztowały 10 złotych. Wielu widzów kupowało po kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt biletów. Udało się w ten sposób zebrać 6.500 złotych. Cała kwota trafi na konto kościańskiego Stowarzyszenia Dać Pomoc.

Pieniądze zebrane w Kościanie podczas koncertu charytatywnego artystów pochodzących z Kościana, pozostają w dyspozycji kościańskiego Stowarzyszenia Dać Pomoc w celu zaspokojenia najpilniejszych potrzeb dzieci z Ukrainy przebywających w Kościanie.

Co do samego koncertu: podczas prawie trzech godzin, nie było słabych miejsc – wszyscy zagrali na 100%, dali wszystko, co mieli najwspanialszego, zagrali z ogromnym sercem, dla Ukrainy. Było magicznie, zjawiskowo, po prostu pięknie.

Dziękujemy:
Witkowi Łukaszewskiemu i Angelice Bobkowskiej, dziękujemy Chuckowi Frazierowi i Mateuszowi Urbaniakowi, dziękujemy Michałowi Dolacie i Marcinowi Kuncowi, dziękujemy Julii Stolpe i Konradowi Rapiorowi, dziękujemy Przemowi Zakrzewskiemu i Filipowi Popowowi.

Dziękujemy Publiczności za aktywne współuczestnictwo i wielki serce!

6.500 złotych
Taką kwotą wsparliście dzieci z Ukrainy!

Świetne, autorskie zdjęcia do scenografii dostaliśmy od Jacka Olejniczaka, piękny, wyrazisty plakat od Studia Yezioro, relację fotograficzną od Anny Ryl i Zbyszka Warczoka/ ARPINIU - dziękujemy! (zdjęcie nr 1 - ekoscian.eu).


Koncert nagłaśniał i doprawiał światłem Mariusz Odważny.