Aktualności Dodano: 15 lutego 2019

Filharmonia bez Filharmonii

Data rozpoczęcia: 2019-03-15 18:00
Data zakonczenia: 2019-03-15


Filharmonia bez Filharmonii

 

Marzec 2019


 

Od 13 do 17 marca na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku oraz w Wielkopolsce trwać będzie pierwsza z czterech odsłon cyklu koncertowego „Filharmonia bez Filharmonii”. Na marcowych koncertach wystąpią duńska skrzypaczka Jesenka Balic Zunic oraz orkiestra Green Kore, której liderem jest klawesynistka Joanna Boślak-Górniok. Wspólnie wykonają „Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego.

 

Celem cyklu „Filharmonia bez Filharmonii” jest stworzenie albo raczej odtworzenie tradycji regularnej obecności muzyki klasycznej w miejscowościach, które nie mają swoich własnych instytucji kultury muzycznej. W dużych miastach to właśnie filharmonie zapewniają słuchaczom dostęp do twórczości największych twórców muzyki klasycznej. W mniejszych miastach to zadanie spada na barki zajmujących się i tak już wszystkim lokalnych ośrodków kultury. To one zresztą są głównymi partnerami „Filharmonii bez Filharmonii”.

 

W roku 2019 na cykl złożą się cztery odsłony (marzec, maj, październik, grudzień). W odróżnieniu od „prawdziwych” filharmonii w ramach projektu dominować będzie muzyka barokowa i dzieła, które należą do kanonu XVII i XVIII wieku. To część koncepcji, która zakłada, że uczestnicząc w koncertach, słuchacze będą mieli szansę uzyskać możliwie szeroką perspektywę muzyki barokowej.

 

Inicjatorem projektu jest Fundacji Muzyki Dawnej „Canor”, znana m.in z organizacji festiwalu „Muzyka w Raju” w lubuskim Paradyżu oraz cyklu koncertowego „Przedsionek Raju”. Strona artystyczna powierzona została artystom związanym ze znaną doskonale z festiwalu  orkiestrą Kore oraz młodym polskim muzykom, którzy zdobywają profesjonalne szlify w zespole Green Kore. Od strony muzycznej całością kieruje klawesynistka Joanna Boślak-Górniok, a solistką jest duńska skrzypaczka Jesenka Balic Zunic.

 

Inauguracyjne koncerty „Filharmonii bez Filharmonii” poświęcone będą twórczości Antonio Vivaldiego i odbędą się: 13 marca w Dzierżoniowie (Synagoga), 14 marca w Żarach (sala widowiskowa „Luna”), 15 marca w Kościanie (Kościański Ośrodek Kultury) i 17 marca w Nowogrodzie Bobrzańskim (MGOKSiR).

 

Wykonawcy:

Jesenka Balic-Zunic – skrzypce

Orkiestra Green Kore:

Marta Korbel – skrzypce 1
Jadwiga Korus – skrzypce 2
Szymon Stochniol - altówka
Stanisław Stanicki - wiolonczela
Joanna Boślak-Górniok - klawesyn

 

Green Kore

 

Green Kore, a więc Zielone czyli inaczej mówiąc „Młode” Kore to zespół, który powstał z inicjatywy orkiestry Kore i w swym zamierzeniu ma pomagać muzykom dopiero zaczynającym swoją profesjonalną karierę artystyczną w nabywaniu praktyki i oswajaniu się z realiami życia koncertowego. W przypadku muzyki barokowej, wymagającej od artystów wyobraźni i zdolności improwizacyjnych, dostosowywania się do różnych wnętrz i tworzenia utworów za każdym razem na nowo, nic nie może zastąpić tego typu doświadczeń. Zespół jest w trakcie wypracowywania swojej formuły artystycznej oraz organizacyjnej, a w roku 2019 weźmie udział w cyklach koncertowych „Filharmonia bez Filharmonii” oraz „Przedsionek Raju”. W sierpniu Green Kore zadebiutuje na festiwalu „Muzyka w Raju”.

 

Program:

Antonio Vivaldi (1678 – 1741) 

Sinfonia C-dur RV 113
Allegro, Grave, Allegro

Koncert skrzypcowy E-dur „La Primavera” RV 269
Allegro, Largo, Allegro 

Koncert skrzypcowy g-moll „L’Estate” RV 315
Allegro non molto, Adagio – Presto, Presto

Sinfonia g-moll RV 156
Allegro, Adagio, Allegro

Koncert skrzypcowy F-dur „L'Autunno” RV 293
Allegro, Adagio molto, Allegro

Koncert skrzypcowy f-moll „L’Inverno” RV 297
Allegro non molto, Largo, Allegro


Bilety dostępne w sekretariacie KOK. Kasa KOK czynna od poniedziałku do piątku od 8:00-15:00 oraz w każdy pierwszy wtorek miesiąca od godz. 8.00 do 18.00
Bilet: 17 zł, ulgowy 12 zł (dzieci, młodzież), 12 zł grupowe - od 10 osób