Aktualności Dodano: 03 października 2022

Gra miejska "Kryptonim Wolność"

Data rozpoczęcia: 2022-10-08
Data zakonczenia: 2022-10-08

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej, już jedenastej edycji kościańskiej gry miejskiej "Kryptonim Wolność". Rozgrywka odbędzie się 8 października 2022 roku.

 

8 października Kościan ponownie zmieni się w powstańcze miasto sprzed ponad wieku, dziesiątki rekonstruktorów przypomną życie z początku XX wieku, ożyją koszary 37. pułku fizylierów, patrole pruskiego zaborcy przejmą kontrolę nad miastem. Gra nawiązuje do brawurowej akcji pod kryptonimem "Wolność", przeprowadzonej w nocy z 29 na 30 grudnia 1918r. przez Kościańską Rezerwę Skautową, gdy młodzi skauci wyzwolili miasto bez jednego wystrzału. Przypomina podchody, czy też bieg na orientację z elementami łamigłówek, szarad i fabułą odnoszącą się do historycznych wydarzeń, które mają bawić, ale i uczyć, jednocześnie upamiętniając historię Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

Plan miasta zamieni się w planszę do gry, a uczestnicy będą musieli wykonać specjalnie przygotowane dla nich w tym dniu zadania. Tajne instrukcje i inscenizacje przeniosą graczy w klimat konspiracji, ale też pomogą w pokonywaniu wielu czekających na nich misji. Uczestnicy będą musieli wcielić się w rolę powstańców, skautów i sanitariuszy. Logiczne myślenie, wiedza na temat miasta, jak i wspólna praca zespołowa będą dodatkowym atutem. Będą rekonstrukcje, karabiny, armaty, samochód pancerny z epoki, ale przede wszystkim zabawa z historią w tle.

Jestem przekonany, że tegoroczna edycja powstańczej gry miejskiej będzie niezapomnianym przeżyciem dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zachęcam do podjęcia wyzwania i  udziału w żywej lekcji historii oraz sprawdzenia się w roli powstańca – podsumowuje burmistrz Piotr Ruszkiewicz.

Data tegorocznego wydarzenia nawiązuje do ogłoszenia przez Radę Regencyjną w dniu 7 października 1918 r. niepodległości Polski (Królestwa Polskiego).

Grę przeprowadzą rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia im. "Kościańskiej Rezerwy Skautowej", grupy Artyleria z Poznania oraz innych grup rekonstrukcyjnych.

Współorganizatorem jest Gmina Kościan, Starostwo Powiatowe w Kościanie, Wojewódzkie Centrum Neuropsychiatryczne w Kościanie i instytucje kościańskie.

Grę współfinansuje Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej.

Rozgrywkę wsparła także spółka TOP Farms Wielkopolska Sp. z o.o.

Szczegóły i pierwsze wskazówki oraz rejestracja drużyn na stronie internetowej www.gramiejska.koscian.pl oraz plakatach.

Patronat medialny: Gazeta Kościańska, koscian.net, Kościaniak, Kościan nasze miasto, Ekościan oraz TVP 3 Poznań.