Aktualności Dodano: 23 stycznia 2019

II Dziecięco-Młodzieżowy Konkurs Muzyczny im. ks. dra Józefa Surzyńskiego

Data rozpoczęcia: 2019-04-05
Data zakonczenia: 2019-04-05


II Dziecięco-Młodzieżowy Konkurs Muzyczny

im. ks. dra Józefa Surzyńskiego

Kościan 2019

 

 

 Organizatorem konkursu są: Kościański Ośrodek Kultury i Państwowa Szkoła Muzyczna 
I stopnia im. ks. dra J. Surzyńskiego w Kościanie.


Celem konkursu jest:
• integracja uzdolnionej muzycznie młodzieży oraz wymiana doświadczeń między uczestnikami i pedagogami,
• popularyzacja muzyki ks. dra Józefa Surzyńskiego,
• motywowanie uczniów poprzez współzawodnictwo do dalszego doskonalenia swoich umiejętności,
• promocja wybitnie utalentowanych dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im udziału w koncercie z profesjonalnymi muzykami.


P R O G R A M  K O N K U R S U

 

Program może obejmować muzykę instrumentalną i wokalną. Przeznaczony jest dla solistów. W przypadku muzyki wokalnej wskazane jest wykonywanie muzyki klasycznej lub o charakterze sakralnym.

Konkurs jest jednoetapowy:

GRUPA I

  1. Utwór obowiązkowy skomponowany przez ks. dra Józefa Surzyńskiego (dowolny z dołączonych nut, mogą być własne opracowania wybranego utworu).
  2. Utwór lub utwory dowolne.

Czas trwania programu do 6 minut.

 

GRUPA II

  1. Utwór obowiązkowy skomponowany przez ks. dra Józefa Surzyńskiego (dowolny z dołączonych nut, mogą być własne opracowania wybranego utworu).
  2. Utwór lub utwory dowolne.

Czas trwania programu do 8 minut.

 

GRUPA III

  1. Utwór obowiązkowy skomponowany przez ks. dra Józefa Surzyńskiego (dowolny z dołączonych nut, mogą być własne opracowania wybranego utworu).
  2. Utwór lub utwory dowolne.

Czas trwania programu do 10 minut.

 

Zgłoszenia należy przesłać do 22 marca 2019 r.

Regulamin konkursu i karta zgłoszenia poniżej.

 

JURY KONKURSU:

Marek Stefański – wirtuoz organów, pedagog i animator życia muzycznego. Należy do grona najbardziej aktywnych artystycznie polskich organistów, również na arenie międzynarodowej.

Od 1996 roku współpracuje z Bazyliką Mariacką w Krakowie (do 2007 roku był etatowym organistą). Od 1999 roku pracuje w Katedrze Organów Akademii Muzycznej w Krakowie, obecnie na stanowisku adiunkta. W 2013 r. na podstawie rozprawy naukowej oraz monografii płytowej poświęconej muzyce organowej kompozytorów krakowskich II połowy XX wieku, uzyskał
w Akademii Muzycznej w Krakowie tytuł doktora habilitowanego.

Propagator polskiej muzyki organowej, szczególnie XX wieku, którą wykonuje równolegle ze sztuką improwizacji organowej. Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej oraz rozgłośni zagranicznych. Jest założycielem i dyrektorem artystycznym Festiwalu „Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa”, cyklu koncertów „Muzyka Organowa w Jarosławskim Opactwie” oraz „Wiosennych dni z muzyką organową w bazylice Jezuitów” w Krakowie. W maju 2016 roku, jako jedyny Europejczyk, reprezentował Stary Kontynent podczas Festiwalu „5 Continents – 5 Organists” w Seulu w Korei Południowej. Współzałożyciel Fundacji Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE (www.arsproarte.pl)

o. Rafał Kobyliński jezuita; tenor, doktor wokalistyki. Absolwent Akademii Ignacjanum w Krakowie, Papieskiego Wydziału Teologicznego Collegium Bobolanum w Warszawie, Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku w klasie prof. Ryszarda Minkiewicza oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. W roku 2017 obronił doktorat z wokalistyki na Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest członkiem zespołu księży wokalistów, absolwentów polskich Akademii Muzycznych: „Servi Domini Cantores”. Jako śpiewak uczestniczył w przeszło dwustu koncertach oraz przedstawieniach w kraju i za granicą, między innymi w Stanach Zjednoczonych, Francji, Austrii, Izraelu, Włoszech na Litwie. W swojej pracy duszpasterskiej łączy posługę słowa z muzyką. Ze szczególną troską oddaje się pracy na rzecz krzewienia kultury muzycznej w liturgii. Zabiega o to poprzez organizowanie warsztatów oraz kursów wokalno- liturgicznych. W lata 2010 - 2014 pracował na stanowisku dyrektora galerii sztuki „Galeria u Jezuitów” w Poznaniu. Aktualnie prowadzi zajęcia wokalne ze studentami Papieskiego Wydziału Teologicznego Collegium Bobolanum w Warszawie.

Krzysztof Wopiński

Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze na kierunku Wychowanie Muzyczne i Instumentoznawstwo. Długoletni nauczyciel w I LO Kościan im. O. Kolberga.

 

 

5 kwietnia 2019, sala widowiskowa KOK


 

Linki z nutami:

https://psmkoscian.com/Surzynski/Surzynski_Krotkie_przygrywki.pdf

https://psmkoscian.com/Surzynski/IMSLP10552-SurzynskiOp12.pdf

https://psmkoscian.com/Surzynski/IMSLP10553-SurzynskiOp8.pdf

https://psmkoscian.com/Surzynski/Surzynski_opr.M.Morus_Przygrywka_organowa_C_dur.pdf

Pliki do pobrania: