Aktualności Dodano: 05 września 2022

Narodowe Czytanie - relacja z czytania Mickiewicza

Data rozpoczęcia: 2022-09-05
Data zakonczenia:

Największa ogólnopolska akcja promująca czytelnictwo za  nami. W tym roku wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną w Kościanie czytaliśmy „Ballady i Romanse”, a to z okazji okrągłej, dwusetnej już rocznicy wydania. W minioną sobotę Mickiewicz wybrzmiał w parku przy Kościańskim Ośrodku Kultury, na ustach zgromadzonej publiczności, w sali kinowej i w sali widowiskowej.

 

Przenieśliśmy się wprost do wieku XIX – czytaniu ballad Mickiewicza towarzyszyły piękne, romantyczne stroje z epoki, aranżacja parku, naturalne dekoracje – wszystko po to, by poczuć klimat minionych lat. Głośne czytanie „Ballad i romansów” rozpoczął fragmentem „Świtezi” burmistrz Miasta Kościana Piotr Ruszkiewicz otwierając tym samym Narodowe Czytanie w Kościanie. Wybrzmiały najbardziej znane ballady - "Romantyczność", „Pierwiosnek”, „Lilie”, „Świtezianka”, „Pani Twardowska”; każdy w swoim egzemplarzu książki mógł zostawić ślad po wydarzeniu, przybijając pamiątkową pieczątkę, a na uczestników czekał słodki poczęstunek.

Kontynuacją wydarzenia była prelekcja dra Wiesława Kota „Mickiewicz – wymiary, wzrost, znaki szczególne”. Bogato o Mickiewiczu, ekranizacjach, adaptacjach filmowych również innych tekstów, które w przeszłości przewodniczyły Narodowym Czytaniom. Część prelekcji została poświęcona naszym lokalnym adaptacjom - premiera filmu "Lilie", przygotowanego z okazji Narodowego Czytania w konwencji „starego kina” przez Magdalenę Bartkowiak i Barbarę Leśniak (z Miejskiej Biblioteki Publicznej). Widzowie dowiedzieli się jak powstał film, kto stał po drugiej stronie kamery, jak wyglądały oraz na czym polegały prace nad filmem. A po wykładzie przenieśliśmy się do sali widowiskowej na wyjątkowe wydarzenie – koncert „Ballady/Romanse – powrót do korzeni”. Słowa mieszały się z dźwiękami, światła stworzyły atmosferę fantastyczności. Niezapomniane widowisko stworzyli Magdalena Howorska oraz Maciej Fortuna.

 

W czasie trwania imprezy można było obejrzeć wystawę „Adam Mickiewicz w Wielkopolsce” eksponowaną w parkowych alejkach, a którą przez cały wrzesień Miejska Biblioteka Publiczna zaprezentuje w swojej czytelni.

 

Zdjęcia z wydarzenia dostępne poniżej.