Aktualności Dodano: 28 października 2022

Odkrywaliśmy sekrety wszechświata

Data rozpoczęcia: 2022-10-28
Data zakonczenia:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dlaczego się uśmiechamy? Dlaczego się śmiejemy? Dlaczego czujemy się samotni? Dlaczego dopadają nas smutek i wątpliwości? Dlaczego czytamy poezję? Dlaczego płaczemy na widok obrazu? Dlaczego w naszych sercach się kotłuje, gdy się zakochamy? Dlaczego się wstydzimy? Co to jest za uczucie w głębi trzewi, które nazywamy pożądaniem?

 

Arystoteles i Dante odkrywają przed nami sekrety wszechświata, odpowiadają na ważne pytania, pokazują, jak można zmienić swoje życie, poznając jedną osobę. Dziewczyny powiedziały, że to ważna książka, więc idąc za ich głosem to ona pojawiła się jako nasza pierwsza wspólna lektura w nowym roku szkolnym. Nikt nie żałował.

Benjamin Alire Sáenz stworzył powieść pozornie prostą – dużo dialogów, mało opisów, kilka problemów, z którymi walczą bohaterowie, nie tylko ci główni. Choć nie wszystko zrobilibyśmy tak, jak zrobili to oni, potrafimy wyobrazić sobie, dlaczego postępowali właśnie w ten sposób. Ari i Dante są zupełnie różni, ale właśnie dlatego potrafią pokazać wszystkim, że to nieważne, jak wielkie te różnice są – pewnego dnia ktoś proponuje, że nauczy was pływać, a potem musi zostać na całą resztę życia. Inaczej się nie da i już.

Polecamy z całego serca „Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata”! Szczególnie nastoletni czytelnicy powinni sięgnąć po opowieść o tych dwóch chłopcach i na pewno nie będą żałować, bo:

1. Znajdziecie tutaj problemy okresu dojrzewania, odkrywanie siebie, swojej tożsamości seksualnej i co się z tym wszystkim wiąże.

2. Ari, główny bohater i narrator powieści staje się nam bardzo bliski, a kiedy przeczytacie ostatnią stronę, zobaczycie, jak trudno będzie się z nim rozstać.

3. Nie ma tutaj fantastycznych elementów, nagłych zwrotów akcji i przerysowanych postaci – wszystko dzieje się powoli i naturalne, a bohaterowie są po prostu prawdziwi.

4. Każdy jest inny. Zarówno w książce, jak i w prawdziwym życiu. My tylko musimy to zrozumieć i nauczyć się z tym pięknie żyć.

5. To powieść o przyjaźni, samotności, szukaniu drugiego człowieka, odkrywaniu siebie, zrozumieniu, akceptowaniu przeszłości – choć poruszanych problemów jest wiele, one nie przytłaczają, a pokazują, jaka jest jedna z możliwych dróg do rozwiązania ich.

 

O tej i innych książkach rozmawiamy podczas spotkań koła literackiego CZY TAM CZYTAM. Co dwa tygodnie w Kościańskim Ośrodku Kultury. Zapraszamy!