Aktualności Dodano: 16 maja 2022

Święto Miasta - Rozrywka ze smakiem

Data rozpoczęcia: 2022-06-03
Data zakonczenia: 2022-06-05

 

 

Samorząd Miasta Kościana
i Kościański Ośrodek Kultury zapraszają na:

 

ŚWIĘTO MIASTA
MARATON KULTURALNY

ROZRYWKA ZE SMAKIEMŚwięto Miasta  otworzy uroczysta Sesja Rady Miejskiej Kościana, podczas której m. in. zostaną wręczone nagrody Miasta Kościana ,,Kościan Dziękuje'' - piątek, 3 czerwca, godzina 12:00, sala widowiskowa Kościańskiego Ośrodka Kultury.


Jako Dyrektor Kościańskiego Ośrodka Kultury rekomenduję Państwu, szczerze polecam i serdecznie zapraszam na tegoroczne Święto Miasta z co najmniej 4 powodów.
 
Po pierwsze, bo aż dwa kościańskie zespoły właśnie u nas będą promowały swoje nowe, świeżo nagrane płyty. I tak, pierwszego dnia, w piątek 3 czerwca blok koncertowy na scenie plenerowej KOK otworzy występ grupy Sunday Morning z nowym autorskim  materiałem: teksty Darii Kaczór-Boś (Voice Studio), muzyka Przemka Maćkowiaka. 22 maja Sundaysi zagrają na żywo w Muzycznym Studio Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie dla całej Polski (!), a zaraz potem u nas, dla mieszkańców Kościana! Po prostu nie mogło ich tu zabraknąć. Zagrają w pełnym 7-osobowym składzie z dęciakami, na klawiszach Portugalczyk Iuri Gaspar. Utwory, których wysłuchamy podczas Święta Miasta będą promowane przez I, II i III program Polskiego Radia, Radio Poznań, Jazz Fm i rozgłośnie lokalne w całej Polsce. Daria już doczekała się entuzjastycznej recenzji w kwartalniku muzycznym „Mój Blues”.Po drugie - „Ogień”!
Zespół, który wystąpi na koniec sceny muzycznej Święta Miasta, w niedzielę 5 czerwca około 20:00, niejako zamykając maraton kulturalny „Rozrywka ze smakiem” to „Ogień” Przema Zakrzewskiego, kościaniaka z dziada pradziada. Muzycy będą promowali na naszej scenie album „Uwierz w to”. Przemowi bardzo zależy, żeby to właśnie w Kościanie zagrać dla mieszkańców materiał z tej płyty, żeby pierwszy plenerowy koncert otwierający trasę rozbrzmiał w naszym mieście i żeby to tutaj, w kościańskiej scenerii odbyła się rejestracja radiowa i video, z której materiał trafi do rozgłośni, portali i telewizji w całej Polsce. Tego dnia, w niedzielę 5 czerwca pojawi się ekipa reporterska z Radia Poznań, która będzie nagrywała koncert oraz robiła wejścia na antenę Radia Poznań z całego dnia Święta Miasta w Kościanie. Ciekawostką wartą odnotowania jest fakt, że na płycie „Ognia”  widnieje logo Samorządu Miasta Kościana, który wsparł  wydanie „Uwierz w to”.

W 2017 roku grupa odniosła wielki sukces na festiwalu w Opolu, zdobywając aż trzy nagrody, w tym nagrodę publiczności. Niedługo później ich przebojową piosenkę „Mary Jane” można było usłyszeć w większości ogólnopolskich stacji radiowych. Teraz zespół powraca po covidowej przerwie ze zdwojoną mocą  premierowym koncertem w Kościanie – „Uwierz w to”. Ekipa pod egidą Przema Zakrzewskiego i Filipa Popowa obiecuje dać ognia!

Tak więc tych dwóch zespołów, które zna już Polska, na Święcie Miasta Kościan nie mogło po prostu zabraknąć, tym bardziej, że zależało im na zaprezentowaniu nowych płyt kościaniakom.Trzecim powodem, dla którego warto, a nawet po prostu wypada i trzeba przyjść na koncerty Święta Miasta grane na scenie plenerowej KOK - co gorąco oraz szczerze polecam - jest... uwaga, uwaga?!... Tak, zgadliście – Julia Stolpe! Głos, który zrodził się i ukształtował w Kościanie, a dzisiaj za sprawą brawurowych występów w The Voice of Poland zna go cała Polska. Julia wystąpi z gitarzystą Konradem Rapiorem i całym zespołem Pinokio Brothers, złożonym z... księży z nieodległych parafii. Zapraszam osobiście, bo bardzo lubię Julię, a jej charakterystyczny, pełny, mocny głos zawsze potrafię rozpoznać w chórze innych – drugi dzień maratonu kulturalnego „Rozrywka ze smakiem” na scenie KOK podczas Święta Miasta: sobota, 4 czerwca, godzina 20:00I powód 4 – Strefa Zero. A w niej legendarny Bobek – Mariusz Bobkowski, który niejedne bębny zgrał w Kościanie, m. in z Witkiem Łukaszewskim czy ekipami Marcina „Bambuły” Ruszkiewicza. Gra w wielu polskich składach, m. in w „Turbo”, z Jurkiem Styczyńskim („Dżem”), Markiem Radullim („Budka Suflera”), z „Super Trio”. W Strefie Zero na klawiszach zagra – Dawid Szmatuła, kościaniak, i... Kasia Czarnecka! Kasia, która przez lata uszlachetniała swoim wokalem płyty i teledyski Witka Łukaszewskiego. Kasia zaprezentuje tym razem nowy materiał z płyty poświęconej Korze z Maanamu. Bardzo polecam i szczerze zapraszam mieszkańców Kościana – niedziela, 5 czerwca, godzina 21:30.Cztery „powody”, jakie stanęły u podstaw konstruowania programu Święta Miasta, są częścią projektu „Kościańska scena gwiazd”, jaki realizujemy w ramach nowej oferty dla mieszkańców Kościana, związanej z  „Rozbudową Kościańskiego Ośrodka Kultury wraz z zagospodarowaniem otoczenia”, na którą pozyskaliśmy środki z Programu Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, projekt  nr RPWP.04.04.01-30-0076/16.
Tych artystów, wywodzących się stąd, słucha już Warszawa, słucha Poznań, Wrocław, więc chcemy żeby także Kościan mógł posłuchać ich nowych produkcji z uwagą na jaką zasługują.
Powód piąty – gwiazda.

Najsłynniejszy w Polsce rockowo-popowy zespół z Ukrainy HAYDAMAKY. Znany szerokiej publiczności z projektu „Stepy akermańskie”, wykonywanego wspólnie z Andrzejem Stasiukiem – duże trasy koncertowe i czołowe miejsca na listach przebojów przed bodaj trzema laty. HAYDAMAKI przyjadą do Polski i rozpoczną w Kościanie trasę koncertową dzięki ukraińskiej fundacji „Fenix Fundacja”, założonej przez Olenę Zawieruchę i Siergieja Redko. Koncertom towarzyszyć będzie zbiórka pieniędzy na środki opatrunkowe dla rannych w walczącej Ukrainie, a  twarzą tej akcji wsparcia są HAYDAMAKY. Także w Kościanie, przez cały czas trwania maratonu kulturalnego „Święta Miasta – Rozrywka ze smakiem” nasi wolontariusze będą zbierali w imieniu „Fenix Fundacji” pieniądze dla Ukrainy.
Gość specjalny, nie związany z Kościanem – Andrzej Cierniewski
podobnie, jak Krzysztof Krawczyk, określany polskim Tomem Jonesem, po obiecującej karierze w Polsce wyemigrował do USA i zajął się... biznesem. Po 20 latach, zaproszony przez Ninę Terentiew i Marka Gaszyńskiego powrócił do kraju i do muzyki. „Nawet moje dzieci nie wiedziały, że kiedyś śpiewałem” - wspomina czas spędzony w Stanach. Występował m.in. na festiwalach country w Mrągowie, w Opolu, na wielu scenach polskich i w programach telewizyjnych. „Bardzo lubię Kościan, zapamiętałem to piękne miasto i serdecznych ludzi, więc kiedy tylko dowiedziałem się, że jest możliwość koncertowania u was, bez wahania podjąłem decyzję; rzuciłem wszystko i postanowiłem dla was zaśpiewać” - powiedział nam w rozmowie telefonicznej. Andrzej Cierniewski zaśpiewa pierwszego dnia Święta Miasta, 3 czerwca o godzinie 20:00.Zabawa taneczna – jak za dawnych lat.
Wsłuchując się w głosy starszych mieszkańców, postanowiliśmy, że „jak za dawnych lat, na tyłach domu kultury powinna odbyć się tradycyjna zabawa taneczna” i że jak za tamtych lat zagra kościańska grupa  HOT WAY, kierowana przez Radka Michalewicza. Zabawa z HOT WAY - pierwszy wieczór Święta Miasta, godzina 21:30, zaraz po koncercie Andrzeja Cierniewskiego. Bawimy się do północy!

 

 

Strefa Gastro – Zlot FoodTrucków – Plac Wolności:

3.06. (piątek) – od godz. 15:00
4.06 (sobota) – od godz. 12:00
5.06 (niedziela) – od godz. 12:00Program ŚWIĘTA MIASTA, MARATONU KULTURALNEGO – ROZRYWKA ZE SMAKIEM

 

3.06.2022  

PIĄTEK

4.06.2022  

SOBOTA

5.06.2022

NIEDZIELA

SCENA KOK

12.00 Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
Kościana (sala widowiskowa KOK)

19.00  Zespół Sunday Morning

20.00  Andrzej Cierniewski

21.30  HOT WAY

17.30 VOICE STUDIO

18.00 Szkoła Emisji Głosu "Pogłos"

18.30 Szkoła Tańca Poezja

19.00 Przerwa techniczna

20.00 Julia Stolpe z zespołem

21.30 HAYDAMAKY

14.00 Dziecięca Niedziela Artystyczna

18.00 Przerwa techniczna

20.00 Zespół Ogień

21.30 Kasia Czarnecka śpiewa Korę
– c
overs of „Maanam”

PLAC WOLNOŚCI

16.30 – 19.00

- Orkiestra Dęta TON

- Orkiestra OSP + mażoretki RYTMIX

- Kapela Dudziarska Sokoły

13.00 – 17.00

- Animacje dla dzieci

- urządzenia dmuchane

 

 


Dziecięca Niedziela Artystyczna „Święto Miasta – Rozrywka ze smakiem”

W niedzielę 5 czerwca 2022 r. od godz. 14.00  na scenie Plenerowej w Parku KOK obejrzymy prezentacje przygotowane przez Kościańskie Szkoły Podstawowe 1, 2, 3 i 4 i Przedszkola 1 i 2. W kilkugodzinnym programie znajdą się: tańce, piosenki, układy akrobatyczne, popisy gry na różnych instrumentach, w których zaprezentuję się kilkuset wykonawców.

Całość zwieńczy pokaz zumby wykonany przez tancerzy Art Fitness Kościan.


Imprezy towarzyszące:

1-5 czerwca (środa-niedziela) – Lunapark Happy Land, boisko przy SzP1 – dni powszednie godz. 13:00-22:00, weekend godz. 11:00-22:00

3-5 czerwca (piątek-niedziela) - Promocyjne ceny biletów na basen i wieżę ciśnień. Informacje na stronie rekreacyjny.koscian.pl

4.06.2022 r. (sobota) godz. 9.00-14.00 - Turniej Piłki Ręcznej Chłopców o Puchar Braci Jureckich – Kościan 2022, hala widowiskowo-sportowa ZSP, ul. Wielichowska 43a

4.06.2022 r. (sobota), nad jeziorem Wonieść, od godz. 9:00 – Jubileusz 40-lecia istnienia Kościańskiego Klubu Żeglarskiego, w programie m.in. regaty, rejsy turystyczne i mnóstwo zabaw dla dzieci oraz koncerty zespołów „Sąsiedzi” i „Zejman i Garkumpel".

5.06.2022 r. (niedziela) godz. 12.00-14.00 - Zawody Strzeleckie z okazji Święta Miasta o Puchar Burmistrza Miasta Kościana, strzelnica LOK Kościan.