Aktualności Dodano: 22 czerwca 2023

Spotkanie z Anią Shirley - relacja

Data rozpoczęcia: 2023-06-22
Data zakonczenia:

Pierwszy dzień astronomicznego lata spędziliśmy na Wyspie Księcia Edwarda razem z Anią (a może Anne) Shirley na Zielonym Wzgórzu. Albo w Zielonych Szczytach – możemy się spierać.

 

Opowiedzieliśmy sobie o naszych wrażeniach po lekturze serii, o pierwszych myślach, wspomnieniach z pierwszego czytania, o ulubionej ekranizacji (koniecznie z roku 1985 z Megan Follows w roli Ani!) i tych mniej znanych tworach. Burzliwym tematem w literackim świecie jest nowe tłumaczenie Anny Bańkowskiej, o czym też wspomnieć obszernie należało. No i Montgomery! Chociaż opowieści o Ani są pełne ciepła i radości, życie autorki wcale takie szczęśliwe nie było. Stany depresyjne, uzależnienie od leków, chory psychicznie mąż, strata dziecka, strach przed wojną… i samobójstwo. Pisanie było ucieczką dla Maud, a dzisiaj powieści Maud są ucieczką dla nas przed trudami tego świata.

Wszystko w towarzystwie prezentacji, zdjęć, filmowych fragmentów – nie zabrakło też muzyki na żywo. Czołówka z serialu „Ania, nie Anna”, „Ahead by a century” w wykonaniu Wiktora Pieprzyka była świetnym urozmaiceniem rozmów. Każdy uczestnik spotkania na pamiątkę otrzymał oryginalną kartę kolekcjonerską ATC inspirowaną Anią, wykonaną przez Annę Miler.

 

Tak rozpoczęliśmy prawdziwe lato. Życzymy Państwu samych wspaniałych przygód w ten wakacyjny czas!