Aktualności Dodano: 28 września 2023

Spotkanie wokół baśni ze wszystkich zakątków świata

Data rozpoczęcia: 2023-09-28
Data zakonczenia:

"Istnieją wody wskrzeszające, drzewa śpiewające, ptaki, które mówią jak ludzie, i ludzie, którzy kochają jak bogi; tylko, aby to wszystko ujrzeć i posiąść, trzeba przebyć siedem mórz, siedem gór, siedem lasów i wejść w krainę - Baśni".

 

Słowami Elizy Orzeszkowej weszliśmy w krainę baśni, rozgościliśmy się w niej z radością. Chociaż tematy baśniowe nie zawsze były wesołe i radosne. Opowiedzieliśmy sobie o tych znanych najbardziej autorach - byli bracia Grimm ze swoimi bardziej brutalnymi historiami, Charles Perrlaut z "Czerwonym Kapturkiem", Andersen o niegrzecznych chłopcach, baśnie japońskie z nutą kanibalizmu i wesołe fińskie opowieści. Dużo przykładów, dużo fragmentów, filmowe realizacje, raczej mniej znane, pokazujące baśnie z innej strony.

 

Przede wszystkim jednak udowodniliśmy sobie, że nikt baśni nie zrozumie lepiej, niż dorosły. A taki dorosły czerpie sporo przyjemności z krótkich historii otoczonych szczyptą magii i nieprawdopodobieństwa. Jakie baśnie polecamy? "Piszczałka" z baśni polskich spodoba się z pewnością, a dla miłośników thrillerów i horrorów lektura "Narzeczonej mordercy" jest obowiązkowa!

 

Od nowego sezonu spotkań każdy uczestnik może zbierać pamiątkowe karty związane z wydarzeniem i tematem - karty ATC stworzone przez Annę Miler, tym razem z podobizną Hansa Christiana Andersena. Kto uzbiera najwięcej?

 

Do zobaczenia na kolejnym spotkaniu z cyklu O LITERATURZE!

Będzie halloweenowo.