Symultana Szachowa z Mistrzem FIDE

Data rozpoczęcia: 2022-11-27
Data zakonczenia:

Wydawać by się mogło, że młodsze pokolenie jest nieustannie narażone na negatywne skutki postępującej cyfryzacji życia, a tradycyjna gra, którą są szachy została bezpowrotnie zapomniana. A jednak nie – królewska gra nadal cieszy się ogromnym zainteresowaniem, co pokazuje symultana szachowa zorganizowana w minioną sobotę w Kościańskim Ośrodku Kultury.

Symultany udzielił Mistrz FIDE (Międzynarodowa Federacja Szachowa) Dawid Niekraś. Pochodzący z pobliskiej miejscowości dwudziestoczterolatek posiada ranking 2307. Do jego najważniejszych sukcesów należą:

- kilkukrotne reprezentowanie klubu ASSz Lipno Stęszew w drużynowych rozgrywkach ogólnopolskich II ligi oraz I ligi

Mistrz przywiózł ze sobą kilkanaście trofeów, które zostały wyeksponowane w sali zawodów.

Bardzo cieszy nas fakt, że w sobotnich zawodach znakomita większość zawodników nie osiągnęła pełnoletniości, a najmłodsi uczestnicy mieli zaledwie 8 lat. Tylko pięciu spośród uczestników ukończyło 18 rok życia. Gra odbyła się na 30 szachownicach i trwała niespełna dwie godziny. Mistrz zagrał w sumie z 38 zawodnikami, eliminując 29 z nich. Pozostałe partie nie zostały zakończone, ponieważ zakończył się regulaminowy czas gry. W ocenie Mistrza najlepiej zaprezentowali się:

I miejsce i bon podarunkowy do salonu Empik o wartości 150 złotych zdobył 11-letni Szymon Wojciechowski

II miejsce Bon do salonu Empik o wartości 100 zł otrzymał Jan Stanisław Kaczmarek

III miejsce i bon do salonu Empik o wartości 50 zł otrzymał Mikołaj Pieniężny

Wyróżnienie i nagrodę — pendrive otrzymały: Julia Stasiak oraz Julia Biała

Najlepszym nagrody wręczył burmistrz Miasta Kościana Piotr Ruszkiewicz w asyście Mistrza Dawida Niekrasia. W pomeczowym wystąpieniu Mistrz podkreślił, że był to jego debiut – pierwsza symultana z tak liczną grupą szachistów. Współorganizatorem symultany był klub szachowy UKS KSM Tęcza Kościan, a jego sekretarz, Witold Hadyniak, był sędzią zawodów. Bardzo dziękujemy za wiedzę i pomoc w organizacji wydarzenia.

Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy wyników i życzymy kolejnych sukcesów szachowych.