Aktualności Dodano: 14 września 2021

TA NIEDZIELA NALEŻY DO DUDZIARZY WIELKOPOLSKICH!

Data rozpoczęcia: 2021-09-19 10:15
Data zakonczenia: 2021-09-19

 

 

51. Wielkopolski Turniej Dudziarzy

                   NIEDZIELA 19.09.2021 r.



Szanowni Państwo,
Rozpoczynamy tradycyjnie, w Starym Gołębinie, ogrywaniem pomnika skrzypka i dudziarza, godzina 10:15.

O 11:00 odprawiona zostanie msza święta dudziarska.

Po mszy przenosimy się do Kościana, gdzie Kościański Ośrodek Kultury powita dudziarzy, uczestników Turnieju i zaprosi wszystkich na obiad – godzina 12:15.

Po obiedzie i krótkim przygotowaniu przystąpimy do istoty sedna - o 13:15 rozpoczynamy „Konkurs kapel tradycyjnych” w sali widowiskowej Kościańskiego Ośrodka Kultury.

Około 15:30 część kapel dudziarskich przeniesie się do Czempinia, by zagrać „Koncert na Zielonym Rynku”, transmitowany przez telewizję. Równolegle, około 15:30, rozpocznie się „Koncert mistrzów” w Kościańskim Ośrodku Kultury, wystąpią m.in.: Tomasz Kiciński, Andrzej Frankiewicz i zaproszeni przez nich muzycy.

Godzinę później, około 16:30 w Starym Gołębinie rozpocznie się „Konkurs Młodego Muzyka”.

Dla kapel pozostałych w Kościanie oraz dla publiczności Kino KOK zaplanowało projekcję dwóch filmów. Jeden to zapis premierowego koncertu, jaki odbył się w czempińskiej Tlenowni 12 września – muzyczny projekt dra Macieja Fortuny: jazz – etno – dudziarze; zjawiskowe aranżacje trzech estetyk muzycznych w brawurowym wykonaniu m.in. Magdaleny Howorskiej, Tomasza Kicińskiego, Romualda Jędraszaka i Macieja Fortuny.

Drugi film to „Dudziarze z Bukówca Górnego” zrealizowany przez Przemysława Wawrzyniaka w 2016 roku. Film jest opowieścią o żywej tradycji kultywowanej i przekazywanej kolejnym pokoleniom przez dudziarzy z Bukówca Górnego. Dudziarze i skrzypkowie z minionego stulecia znani są z nazwisk, a także starych, weselnych fotografii, gdzie zajmują zawsze honorowe miejsce. Ostatnią kapelę bukówieckich dudziarzy, „co to jeszcze po weselach i gościńcach grywała”, tworzyli bracia Florian i Piotr Ratajczakowie. W 1977 roku, na kilka miesięcy przed śmiercią dudziarza Floriana, bukówczanka Anna Markiewicz założyła młodą kapelę. Nauczycielem jej został Edward Ignyś. Kilkanaście lat później, jeden z jego pierwszych uczniów, Tomasz Kiciński, zaczął uczyć kolejnych dudziarzy i skrzypków, wśród nich Andrzeja Frankiewicza. Przez niemal 40 lat sztukę gry na dudach wielkopolskich i skrzypcach podwiązanych opanowało ponad 30 młodych bukówczan. Wciąż dochodzą nowi. 


51. Wielkopolski Turniej Dudziarzy zakończymy – po „Konkursie Młodego Muzyka” w Starym Gołębinie – kolacją i dobrym słowem, czyli rozmowami braci dudziarskiej.

 

 

 

        

 

Patronat medialny: