Aktualności Dodano: 01 marca 2021

WARSZTATY MALOWANIA - ONLINE

Data rozpoczęcia: 2021-05-14
Data zakonczenia:

Drodzy Młodzi Artyści!
Rozpoczynamy cykl warsztatów online - malowanie obrazów techniką pouringu. W dzisiejszym odcinku poznacie narzędzia i środki wykorzystywane w tej technice oraz zobaczycie jak powstaje obraz wylewany. Pouring daje nieograniczone możliwości wypowiedzi artystycznej i jest przy tym łatwy. Pierwsze prace mogą być traktowane jako ćwiczenie świadomego wykorzystywania i łączenia kolorów, panowania nad etapami powstawania dzieła, prowadzącymi do zaplanowanego efektu.  Każda praca jest niepowtarzalna, sam proces tworzenia jest niesamowitą zabawą z kolorami, w wyniku której mogą powstać piękne artystyczne prace. Jak mówi instruktorka, pani Galina Domagała: "To może zrobić każdy z Was". Zatem obejrzyjcie uważnie film i stwórzcie swój obraz: jedyny, niepowtarzalny, własny.

Technika obrazów wylewanych - Pouring

W technice pouringu, można stworzyć abstrakcyjne, kolorowe bajeczne, fantazyjne obrazy, dekorować elementy mebli (podkładki, blaty, drzwiczki szafek i inne przedmioty). Technika ta polega na wylewaniu farb na płótno lub inne podłoże.

 

Podstawowe materiały:

1. Farby akrylowe lub zestawy farb do pouringu.

Najlepiej wybierać farby akrylowe  o wysokim stopniu krycia i najlepszej jakości pigmentów.

Do wylania obrazu zużywa się duże ilości farby.

 

Farby należy wymieszać z medium lub z klejem PVA.

Można zastosować gotowy zestawy do pouringu.

 

 

Gotowy zestaw  do pouringu:

Farby akrylowe marki Art Rangers - zestaw do techniki pouring'u (wylewania), zawiera farby wymieszane z medium do tejże techniki. Dzięki czemu komplet od razu jest gotowy do użytku.
ART RANGERS POURING ACRYLIC ZESTAW 6 x 100 ml PODSTAWOWE

 

2. Medium (fluid) do rozrzedzania farb - preparaty, które rozrzedzają farbę i  zmieniają jej kolor.

Pouring Medium oraz Liquitex Pouring Medium bardzo przejrzyste, po zaschnięciu tworzą błyszczącą powłokę.

Medium może być mieszane z farbami i tuszami akrylowymi oraz stosowane samodzielnie jako bezbarwna powłoka.

 

Medium do pouringu - Renesans - 1000 ml
 

 

3. Olejek silikonowy do tworzenia efektów specjalnych, który wkrapla się do gotowej mieszanki. Po jego zastosowaniu na powierzchni tworzą się tzw. komórki, czyli piękne kolorowe oczka różnej wielkości.

 

    Olej silikonowy do techniki Fluid Painting - Pentart - 20 ml

 

4. Podkład.
Farby można rozlewać na wielu różnych powierzchniach: na płótnie, na formatkach MDF, OSB, ze sklejki, na drewnie, metalu, plastiku, na lakierowanych kafelkach ceramicznych. 

 

Dodatkowo mogą się przydać:

Pojemniki do wymieszania farby z medium, np. jednorazowe kubeczki.

Patyki do mieszania; mogą to być patyczki do lodów.

Szpachelki.

Rękawiczki jednorazowe.

Ręcznik papierowy lub szmatka, folia dla zabezpieczenia miejsca pracy.

Ostry patyczek do przekłucia pęcherzyków powietrza, które mogą powstać na powierzchni farby oraz inne przedmioty do tworzenia efektów specjalnych, np. pędzle, sznurek, balonik dla tworzenia kwiatów, formatki z grubszej folii.

Palnik gazowy (zastosowanie tylko dla dorosłych!!!!).

 

 

FILM 1. Sposób wylewania farby - tradycyjny. 

 

 

1. „Pejzaż”

 - Stół i podłogę trzeba zabezpieczyć folią malarską.

 - Farbę w wybranych kolorach wlewamy do pojemniczków (każdy kolor do oddzielnego).

 - Do farby dodajemy medium. Proporcje mogą być różne, ale objętość medium nie powinna być większa niż 50% objętości farby. Jeśli farba jest zbyt gęsta, dodaj medium i wymieszaj. Można dodać odrobinę wody, jeżeli powstaje mieszanka z klejem PVA. W zależności  od farby i medium proporcje musimy dobierać metodą prób i błędów.

- Dokładnie wymieszaj z farbą, aby preparat miał jednolity kolor i konsystencję. Powinien swobodnie spływać z mieszadełka. Po wymieszaniu farby z medium mieszankę odstaw na chwilę, żeby „odpowietrzyła się" (dla uwolnienia się pęcherzyków powietrza).

- Gotowe, wymieszane farby z każdego kubka wylewamy na płótno paskami, zgodnie z wcześniej zaplanowaną kompozycją pejzażu i zaczynamy przechylać płótno, żeby skierować farby w odpowiednich kierunkach.

 

Sposób wylewania farby  -  Brudny kubek.

1. „Kolorowa łąka” - abstrakcja.

 

- Farbę w wybranych kolorach trzeba wlać do pojemniczków (każdy kolor do oddzielnego).

- Do każdego dodać medium. Proporcje mogą być różne, ale objętość medium nie może przekraczać 50% objętości farby. Jeśli jest zbyt gęsta, dodaj medium i wymieszaj.

- Dokładnie wymieszać z farbą, aby mieszanka miała jednolity kolor i konsystencję. Powinna swobodnie spływać z mieszadełka. Po wymieszaniu farby z medium preparat  odstawić na kilka minut, żeby „odpowietrzył się", uwalniając pęcherzyki powietrza.

 - Na płótno wylewamy duży kubek z białą farbą i pokrywamy powierzchnię płótna.

- Do kubków z farbami (z gotową mieszanką) dodajemy olejek silikonowy, po 3-5 kropli - wkrapla się do gotowej mieszanki. Po jego zastosowaniu, na powierzchni tworzą się tzw. komórki, kolorowe oczka różnej wielkości. Delikatnie mieszamy (krótko).

- Na płótno wylewamy kubek z warstwami farb - trzeba dać czas na spłynięcie farby z kubka i dalej podnosząc kubek,  wylewać farbę na powierzchnię płótna.

- Przechylamy płótno, żeby skierować farby w odpowiednim kierunku.

Gotowa praca schnie do 72 godzin, dlatego trzeba przygotować miejsce dobrze wypoziomowane, w którym może leżeć niedotykana. Kiedy farby wyschną, pracę można dodatkowo zabezpieczyć, np. werniksem lub żywicą epoksydową.

 

FILM 2.

1. Sposób wylewania farby - „brudny kubek” na kolorowe podłoże-płótno,

mieszanka farb z olejkiem silikonowym

„Abstrakcja” 

 2. Sposób wylewania farby - tradycyjny 

mieszanka farb z  olejkiem silikonowym

„Motyl”

 

         

FILM 3.   

1. Sposób wylewania farby  -  Brudny kubek  mieszanka farb z  olejkiem silikonowym 

Kompozycja – „Koło dekoracyjne”

Podkład – koło ze sklejki

Wlewanie farby z mniejszych kubków do większego, kolejność wlewania kolorów jest dowolna.

Wylewamy farby z kubka sposobem  nakładania  koła-podłoża   na kubek przewrócić koło-podłoże razem z kubkiem i  zaczekać na spłynięcie farby , dalej podnosząc kubek,  wypuścić farbę na powierzchnie.

 

2. Sposób wylewania farby  -  Brudny kubek  na pudełko drewniane.

mieszanka farb z  olejkiem silikonowym

 

 

           

Nie ma jednej metody wylewania farby. Trzeba eksperymentować, każda praca jest niepowtarzalna, sam proces tworzenia jest niesamowitą zabawą z kolorami, w wyniku której mogą powstać piękne artystyczne prace.