Aktualności Dodano: 25 lipca 2022

W oparach PRL-owskiego absurdu

Data rozpoczęcia: 2022-07-25
Data zakonczenia:

Nieprzypadkowo w piątek 22 lipca, czyli w dzień jednego ze sztandarowych świąt PRL-u (Narodowe Święto Odrodzenia Polski) Kościański Ośrodek Kultury zorganizował LETNI MARATON FILMOWY Z BAREJĄ.

 

Zaprezentowaliśmy 3 kultowe filmy mistrza, czyli „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz”, „Poszukiwany, poszukiwana” i „Miś”, ale nie mniej istotna podczas wydarzenia była drobiazgowo przygotowana aranżacja. Istotny był każdy detal i to już od samego progu, bo tuż przy wejściu wszystkich przybywających witała jedna z najbardziej kultowych postaci polskiego kina – Stanisław Anioł z serialu „Alternatywy 4”. Cierpliwie czekał na uściski dłoni i pamiątkowe fotografie.

A po przekroczeniu progu Kościańskiego Ośrodka Kultury zanurzyliśmy się w świat PRL-owskich nonsensów. Na uczestników czekała „Izba Pamięci Absurdów PRL-owskich”, a wypełniały ją przedmioty, drobiazgi i hasła znane z ówczesnej rzeczywistości, jak i barejowskich arcydzieł.

A że historia czasami lubi zataczać koło, przypomnieliśmy jak niegdyś wyglądały kartki na cukier, każdy taką na własność dostał. Na cukier właśnie, nieprzypadkowo.

W zaaranżowanej plenerowej letniej kawiarni pełnej zieleni i wybitnych haseł z epoki, kawiarnia Saskia serwowała całkiem współczesną kawę, lody i herbatę. A przy kawiarence dumnie zaparkował Fiat 126p – wpisał się świetnie w atmosferę czasów słusznie minionych. To właśnie 22 lipca 1973 roku, czyli równo 49 lat temu, ten cud motoryzacji został zaprezentowany po raz pierwszy. A my do tego dnia cofnęliśmy się podczas maratonu - do dnia, do czasów, do filmów.