Aktualności Dodano: 21 czerwca 2023

"Ania z Zielonego Wzgórza" - o literaturze

Data rozpoczęcia: 2023-06-21
Data zakonczenia:

Pierwszego dnia astronomicznego lata zapraszamy na iście letnie spotkanie o literaturze. Wybierzemy się w podróż na kanadyjską Wyspę Księcia Edwarda, czyli miejsce, gdzie powstały powieści z cyklu o Ani Shirley. To tutaj powstało Avonlea i Zielone Wzgórze i to tutaj rudowłosa sierotka odnalazła swój dom.

 

W ramach spotkania z cyklu O LITERATURZE Magdalena Bródka wszystko o Ani Shirley.

Porozmawiamy o wszystkim, co związane z serią. Słów kilka o samej Montgomery, która ze swoją bohaterką też miała coś wspólnego, o jej życiu, o pisaniu i literackim fenomenie. Bo serię o Ani zna każdy. Ale dlaczego właśnie te powieści stały się dla nas ponadczasowe? Dlaczego na półkach pojawiają się coraz to nowsze wydania? Skąd pomysł na nowe tłumaczenie Wydawnictwa Marginesy i Anny Bańkowskiej? A co z ekranizacjami? Czy filmy Kevina Sullivana są dziś uważane za przestarzałe? O skrajnych opiniach na temat serialu "Ania, nie Anna", o tłumaczeniu, o Montgomery i o fanowskich tworach.

Bo żadna historia nie kojarzy się z latem, wakacjami, wsią i swojską przyrodą bardziej niż historia o Ani Shirley.

 

Pamiętaj, że wszystko można zacząć od nowa. Jutro jest zawsze świeże i wolne od błędów. Gdy czyta się różne smutne historie, łatwo jest sobie wyobrazić, że bohatersko stawiamy czoło trudnościom, znacznie trudniej jest poradzić sobie z nieszczęściem, które naprawdę nas dotyka. Pięknym jest czyniący piękno.

 

Zapraszamy wszystkich - nie tylko miłośników Ani!

 

21.06, godz. 19:00

sala klubowa KOK

WSTĘP WOLNY

 

Info: (65) 512 05 75

magda.kok.kultura@gmail.com