Aktualności Dodano: 26 sierpnia 2016

Bajka o Smoku Kubie

Data rozpoczęcia: 2016-08-26
Data zakonczenia:

„Bajka o smoku Kubie” 26.08.16 g. 17:00 /sala KOK/ bilet: 5 zł

 

Spektakl muzyczny adresowany do najmłodszej widowni (dzieci w wieku 5 - 12 lat)

Przesłanie historii, będące afirmacją "bycia sobą", zostało wyartykułowane językiem klasycznej bajki. Są tu wyraźnie zarysowane postaci, jest konflikt, jest wreszcie wyraźna puenta.

No i jest to, co dzieci lubią najbardziej - smoki.

Zabawna historia opowiada o dobrodusznym smoku, od którego wszyscy domagają się, żeby był (jak przystało na prawdziwego smoka) okrutny i zły. Kuba jednak nie ma na to najmniejszej ochoty: śpiewa z żabami, a w wolnych chwilach wysyła mieszkańcom królestwa życzenia wypisane na latawcach. Pewnego dnia w kraju wybucha wojna - do granic państwa zbliża się okrutny wojownik Brumbrun. W noc poprzedzającą starcie wszyscy mieszkańcy królestwa uciekają za granicę, zostawiając na pastwę wroga dwie księżniczki (o których w popłochu zapomniano). Z opresji ratuje młode damy smok Kuba, swoją dobrodusznością rozbrajając (także w dosłownym tego słowa znaczeniu) Brumbruna.

Pełna ciepłego humoru bajka została opowiedziana z dużym wdziękiem. Zabawa baśniowymi konwencjami, dyskretna kpina z przemocy oraz wyraźna afirmacja "bycia sobą" czynią dydaktyzm opowieści "łatwym do przełknięcia". Obok żywego planu w spektaklu grają lalki, konwencja baśni miesza się ze współczesnym rekwizytem, zaś żartobliwa muzyka trafnie koresponduje z działaniami bohaterów. A że w tekście aż roi się od czytelnych jedynie dla dorosłych żartobliwych aluzji - spektakl bawiąc dzieci, niezmiennie bawi także ich rodziców.

scenariusz, reżyseria, inscenizacja: Mariusz Kozubek
muzyka: Mariusz Kozioł
choreografia: Marek Stecko
koncepcja plastyczna: Anna Szadkowska

obsada: Grażyna Styś (Księżniczka Brygida), Angelika Chirowska (Księżniczka Gryzelda), Marek Stecko (Smok Kuba), Leszek Styś (Animator, Lud, Król, Tata Smok, Dr. Pajtupen, Brumbrun), Małgorzata Grund (Animator, Lud, Mama Smok), Marcin Dzwonowski (listonosz)

 

Teatr „A”

Teatr "A" jest offowym, autorskim, zawodowym teatrem religijnym.

Działając od 1996 r. ma aktualnie w swoim repertuarze blisko trzydzieści premier oraz wiele innych przedsięwzięć artystycznych w tym prowadzonych warsztatów teatralnych dla dzieci i młodzieży w Polsce i za granicą.

Spektakle Teatru gościły m. in. w rzymskim Panteonie, Holandii, Szwecji, Hiszpanii, Niemczech, Czechach, Bułgarii, Mołdawii, Rumunii, na Węgrzech, Słowacji, Litwie, Ukrainie i Białorusi, Chorwacji jak również na większości polskich festiwali teatru ulicznego.
Teatr "A" stara się łączyć popularny język teatru muzycznego z doświadczeniami awangardy teatralnej, sięga do polskiej tradycji, łączy autorskie teksty z tekstami biblijnymi i staropolskimi, czerpie obficie z dorobku literackiego innych kultur, inspiruje się europejskim folklorem.
Zespół niezmiennie szuka w swoich spektaklach Piękna i Sacrum. Podejmując ważne tematy stara się komunikować z widzem językiem jak najbardziej uniwersalnym. Wychodząc od spektakli dramatyczno-muzycznych Grupa wciąż poszukuje nowych form wyrazu - korzysta z języka teatru liturgicznego, ulicznego, nie stroni od groteski, szuka inspiracji w średniowiecznych misteriach - zmierzając nieuchronnie w kierunku teatru totalnego.
Zespół od momentu swego powstania jest "teatrem w drodze" - wierny swojej "pielgrzymiej" tradycji cyklicznie organizuje tournee w kraju i za granicą. To programowe "wychodzenie do widza" kształtuje formę teatralnego przekazu - klarownego, czasem dowcipnego, acz nie rezygnującego z kulturowych podtekstów i wielopłaszczyznowości.