Aktualności Dodano: 17 stycznia 2020

III Konkurs Muzyczny im. ks. dra Józefa Surzyńskiego - PRZENIESIONY

Data rozpoczęcia: 2020-03-27 10:00
Data zakonczenia: 2020-03-27

 KONKURS PRZENIESIONY NA JESIEŃ (TERMIN PODAMY WKRÓTCE)

III Dziecięco-Młodzieżowy Konkurs Muzyczny

im. ks. dra Józefa Surzyńskiego

Kościan 2020

 

Organizatorem konkursu są: Kościański Ośrodek Kultury i Państwowa Szkoła Muzyczna 
I stopnia im. ks. dra J. Surzyńskiego w Kościanie.

 

Celem konkursu jest:
• integracja uzdolnionej muzycznie młodzieży oraz wymiana doświadczeń między uczestnikami i pedagogami,
• popularyzacja muzyki ks. dra Józefa Surzyńskiego,
• motywowanie uczniów poprzez współzawodnictwo do dalszego doskonalenia swoich umiejętności,
• promocja wybitnie utalentowanych dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im udziału w koncercie z profesjonalnymi muzykami.

 

 

P R O G R A M  K O N K U R S U

 

Program może obejmować muzykę instrumentalną i wokalną. Przeznaczony jest dla solistów. W przypadku muzyki wokalnej wskazane jest wykonywanie muzyki klasycznej lub o charakterze sakralnym.

Konkurs jest jednoetapowy:

GRUPA I

Utwór obowiązkowy skomponowany przez ks. dra Józefa Surzyńskiego (dowolny z dołączonych nut, mogą być własne opracowania wybranego utworu).
Utwór lub utwory dowolne.
Czas trwania programu do 6 minut.

 

GRUPA II

Utwór obowiązkowy skomponowany przez ks. dra Józefa Surzyńskiego (dowolny z dołączonych nut, mogą być własne opracowania wybranego utworu).
Utwór lub utwory dowolne.
Czas trwania programu do 8 minut.

 

GRUPA III

Utwór obowiązkowy skomponowany przez ks. dra Józefa Surzyńskiego (dowolny z dołączonych nut, mogą być własne opracowania wybranego utworu).
Utwór lub utwory dowolne.
Czas trwania programu do 10 minut.

 

Zgłoszenia należy przesłać do 18 marca 2020 r.

Regulamin konkursu i karta zgłoszenia poniżej.

 

 

Linki z nutami:

https://psmkoscian.com/Surzynski/Surzynski_Krotkie_przygrywki.pdf

https://psmkoscian.com/Surzynski/IMSLP10552-SurzynskiOp12.pdf

https://psmkoscian.com/Surzynski/IMSLP10553-SurzynskiOp8.pdf

https://psmkoscian.com/Surzynski/Surzynski_opr.M.Morus_Przygrywka_organowa_C_dur.pdf

https://www.psmkoscian.com/Surzynski/IMSLP508229-PMLP823750-Cor_amoris_victima.pdf 

 

JURY KONKURSU:

Magdalena Dobrowolska - sopran

w 2000 r. ukończyła Instytut Muzykologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jako solistka, związana z Akademickim Chórem tejże uczelni, koncertowała w wielu krajach  m.in. w USA, Kanadzie, Argentynie, Chile, RPA, Włoszech, Izraelu a także we Francji, Danii, Belgii, Niemczech oraz Litwie. Pracowała także w Teatrze muzycznym w Lublinie, w którym zadebiutowała rolą Cajtli w „Skrzypku na dachu”. Jest także absolwentką Instytutu Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie dr hab. Agaty Kobierskiej. Śpiewu uczyła się również u prof. Wojciecha Śmietany w Krakowie i prof. Jolanty Janucik w Warszawie. Uczestniczyła również w mistrzowskich kursach wokalnych.

Jako solistka dokonała nagrań płytowych, radiowych, filmowych i telewizyjnych m. in. z Chórem i Orkiestrą Filharmonii Narodowej.

 

Fot. Jolanta Kaczyńska-Lechnio

Współpracowała z muzykami Filharmonii Narodowej, Filharmonii Świętokrzyskiej, Filharmonii Lubelskiej, Gliwicką Orkiestrą Kameralną, z zespołem muzyki dawnej Marka Toporowskiego - Concerto Polacco, z zespołem kameralnym Sine Nomine, La Tempesta, The Warsaw Singers oraz Capella Corale Varsaviana.

Występowała pod batutą Helmuta Rillinga, Antoniego Wita, Łukasza Borowicza, Andresa Mustonena, Matthiasa Janza, Tomasa Vasary, Marcello Mottadelli, Henryka Wojnarowskiego, Kazimierza Bukata, Tomasza Biernackiego, Jakuba Chrenowicza, Rafała Janiaka i Krzysztofa Urbańskiego.

Śpiewała również z Aleksandrą Kurzak, Robertem Alagną, Andrzejem Dobberem, Christiane Libor, Francescą Pacileo, Aleksandrą Bubicz, Iwoną Hossą, Ewą Marciniec, Anną Lubańską, Agnieszką Rehlis, Małgorzatą Pańko, Anną Wierzbicką, Justyną Stępień, Phileppe Rouillon, Hugh Smith, Danielem Kirchem i in.

Od 2005 r.  pracuje w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Do szczególnych wydarzeń na jej drodze artystycznej należą występy t.j. koncert w ramach 55. Festiwalu Warszawska Jesień 2012r., koncert oratoryjny pod dyrekcją Helmutha Rillinga  - oratorium „Saul” G. F. Haendla, „Magnificat” J.S. Bacha z zespołem La Tempesta i gościnnym udziałem Emmy Kirkby oraz wykonanie estradowe opery Pucciniego - „Madama Butterfly”, gdzie wystąpiła obok takich artystów jak Aleksandra Kurzak, Roberto Alagna i Andrzej Dobber.

 

Marek Stefański - organy

wirtuoz organów, pedagog i animator życia muzycznego. Należy do grona najbardziej aktywnych artystycznie polskich organistów, również na arenie międzynarodowej. Urodzony w 1969 roku w Rzeszowie, ukończył studia w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie organów prof. Joachima Grubicha, otrzymując w 1994 r. dyplom z wyróżnieniem.

Działalność koncertową rozpoczął na początku studiów w Akademii Muzycznej, odbywając dwukrotnie jako organista-solista wraz z Krakowskim Akademickim Chórem „Organum” tournée koncertowe obejmujące większość krajów europejskich. Zwieńczone sukcesami koncerty podczas międzynarodowych festiwali muzyki sakralnej i organowej oraz uzyskane nagrody (m.in. I nagroda w ramach European Forum d'Art Sacre) otworzyły mu drogę do udziału w większości polskich i zagranicznych festiwali muzyki organowej. Od 1996 roku współpracuje z Bazyliką Mariacką w Krakowie (do 2007 roku był etatowym organistą). Od 1999 roku pracuje w Katedrze Organów Akademii Muzycznej w Krakowie, obecnie na stanowisku adiunkta. W 2013 r. na podstawie rozprawy naukowej oraz monografii płytowej poświęconej muzyce organowej kompozytorów krakowskich II połowy XX wieku, uzyskał w Akademii Muzycznej w Krakowie tytuł doktora habilitowanego.

Koncertuje na całym świecie. Regularnie zapraszany jest na koncerty do Rosji, gdzie stał się jednym z najbardziej znanych zagranicznych organistów. Jest zasłużonym propagatorem polskiej muzyki organowej, szczególnie XX wieku, którą wykonuje równolegle ze sztuką improwizacji organowej. Jego udziałem stały się prawykonania utworów współczesnych polskich kompozytorów oraz polskie prawykonania dzieł kompozytorów francuskich. Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej oraz rozgłośni zagranicznych. Wspólnie z Radiem Kraków realizował cykl audycji „Antologia Organów Krakowa”, a z Radiem Rzeszów nagrywał i prezentował na antenie radiowej brzmienie wartościowych organów Podkarpacia. Jest założycielem i dyrektorem artystycznym Festiwalu „Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa”, cyklu koncertów „Muzyka Organowa w Jarosławskim Opactwie” oraz „Wiosennych dni z muzyką organową w bazylice Jezuitów” w Krakowie. W maju 2016 roku, jako jedyny Europejczyk, reprezentował Stary Kontynent podczas Festiwalu „5 Continents – 5 Organists” w Seulu w Korei Południowej. Jest pomysłodawcą i współautorem cyklu rozmów i prezentacji organów krakowskich kościołów „Ukryte sacrum” prezentowanego na antenie Radia Kraków od września 2017 roku. Jest współzałożycielem Fundacji Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE (www.arsproarte.pl)

Pliki do pobrania: