Książę Andrzej Poniatowski

KSIĄŻĘ ANDRZEJ PONIATOWSKI


Spektakl biograficzny

 

12 kwietnia 2008 - premiera - Scena Teatru 112, ul. Bernardyńska 2, Kościan


Scenariusz i reżyseria.: Janusz Dodot
Muzyka: Piotr Filipowicz
Światło: Mariusz Odważny
Charakteryzacja: Ewa Zborowska
Tekst czyta: Grzegorz Bąk
Opracowanie filmowe: Michał Kaczmarek

Wykonawcy: Zuzanna Łukaszewska, Wiola Szymkowiak, Krzysztof Bajsztok, Maciej Dodot, Mateusz Jurga, Michał Rutkowski, Szymon Sforek, Bartosz Zawal

 

    Spektakl „Książę Andrzej Poniatowski” zrealizowany został na podstawie biografii opracowanej przez Guillaume de Louvencourt, pt. „Książę Andrzej Poniatowski. Przyjaciel poetów i artystów”. To niezwykle interesująca praca, ukazująca życie potomka królewskiej rodziny, człowieka światowego, podróżnika, biznesmena, ale i Francuza, który zawsze pamiętał o swoich polskich korzeniach, który Polskę przez całe życie nosił w swoim sercu, który nie szczędził dla Niej swoich sił.
    Premiera spektaklu - 12.04.2008, Scena Teatru 112, ul. Bernardyńska 2, Kościan - to dzień ponownej wizyty w siedzibie teatru G. de Louvencourt (pierwsza miała miejsce 25. II 2006 r.)

    Spektakl „Książę...” to niezwykle oszczędne w formie widowisko. Wypowiedź tę przepełnia prostota. Prostota, która niesie jednak ze sobą bogactwo treści .Książę Andrzej jest dla nas kimś dostojnym , odległym, ale i bliskim; Francuzem, ale i Polakiem jednocześnie .To On-wraz z Ignacym Paderewskim- organizuje prawie 30 tys. ochotników na rzecz powstającej we Francji w 1917 roku armii polskiej w Paryżu, a jego trzej synowie- w polskich mundurach- przeciwstawiają się bolszewickiej nawałnicy w 1920 roku; jego wnuk, u boku generała Maczka, walczy przeciw nazizmowi - ginie w 1945 r.  To ważne fakty z życia księcia Andrzeja, ale nie jedyne, świadczące o jego miłości do ojczyzny przodków. O tych- i o innych - mówi spektakl Teatru 112 i książka G. de Louvencourt.


Po spektaklu odbyło się spotkanie z hrabią Guillaume de Louvencourt-Poniatowsk.