Lektury feriowicza
Data rozpoczęcia: 2021-01-03
Data zakonczenia:
Ferie zimowe wyjątkowo sprzyjają czytaniu. Kiedy na dworze pada śnieg (w tym roku nieczęsto), jest zimno i wietrznie, nie ma nic lepszego jak dobra książka. To okazja, by sięgnąć po lekturę mądrą, ciekawą, emocjonującą, a przy tym zagłębić się we własne wewnętrzne światy, może nawet poznać i „odkryć” samego siebie. Któż to wie, co taka lektura może nam przynieść? Ale przygotujmy się na najlepsze…
Zachęcamy, by poszukiwania lektury rozpocząć od naszej bibliotecznej półki pod nazwą „biblioteka noblistów”. Może waszym wyborem będzie twórczość Olgi Tokarczuk? (Literacki Nobel 2018, „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia”). To już od Was, Czytelników, będzie zależało, czy wybierzecie obszerne, monumentalne „Księgi Jakubowe”, znaną z ekranizacji książkę „Prowadząc swój pług przez kości umarłych” lub sięgającą do mitów „Annę In w grobowcach świata”. A może ostatnią książkę O. Tokarczuk „Czuły narrator” – dwanaście wyselekcjonowanych, najważniejszych esejów i wykładów, dzięki którym możemy zajrzeć za kulisy twórczości pisarki. Teksty kluczowe i premierowe. W tym szeroko komentowana mowa noblowska.
Lektura dla młodzieży. I rodziców młodzieży.
W naszej „bibliotece noblistów” mamy również wybór tekstów Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej – polecamy lekturę polskich laureatów literackiej Nagrody Nobla.