Aktualności Dodano: 27 sierpnia 2016

U/Rodziny

Data rozpoczęcia: 2016-08-27
Data zakonczenia:

„U/RODZINY”  
27.08.16 g.17:00 /park KOK/ wstęp bezpłatny

 

„U/RODZINY” to historia wesołej rodzinki i śmiesznych, absurdalnych rytuałów, utrzymana w konwencji klaunady, pantomimy, teatru ruchu i…komiksu. To muzyczna opowieść o dziecięcych emocjach, o budowaniu relacji między rodzeństwem oraz o wzajemnych oczekiwaniach.

„U/RODZINY” to międzypokoleniowa humoreska o rodzinnej więzi, która zostaje wystawiona na próbę. To także pastisz obowiązujących metod wychowawczych i wszechobecnych telewizyjnych ikon takich, jak m.in. Perfekcyjna Pani Domu czy Superniania, zakropiony dawką humoru i refleksji.

Widowisko jest interaktywną zabawą z publicznością, która ma szansę przetestować najnowocześniejsze metody Superbohatera, zaprzyjaźnić się z najmłodszą bohaterką spektaklu, by w końcu stać się gościem na urodzinowym przyjęciu

 

Scenariusz i reżyseria: Ewelina Ciszewska

Scenografia i kostiumy: Ewelina Ciszewska

Muzyka:  Konrad Rogiński

Obsada:
Anna Jezierska,
Bożenka Oleszkiewicz,
Urszula Raczkowska/Aleksandra Paprocka-Paszczyk
Jakub Grzybek,
Kamil Kuźma,
Seweryn Mrożkiewicz,
Paweł Pawlik

 

TEATR LALKI I AKTORA W WAŁBRZYCHU

Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu jest najstarszym teatrem na Dolnym Śląsku i jednym z najstarszych teatrów lalkowych w Polsce. Początki jego istnienia sięgają roku 1945, kiedy to dzięki pasji małżonków Melanii i Tadeusza Karwatów narodził się Teatr Lalek. W ciągu 68 lat działalności Teatr wielokrotnie zmieniał nazwę, by finalnie od 1999 r. stać się Teatrem Lalki i Aktora.

Siedziba Teatru mieści się w sali letniego kina Klepiszewskiego, zaadaptowanej wraz z budynkiem administracyjnym w 1950 roku. W latach 2004 – 2011 nastąpiła gruntowna modernizacja infrastruktury, zarówno siedziby, jak i wyposażenia, co bardzo korzystnie wpłynęło na wizerunek i jakość oferty Teatru. W 2011 roku Teatr uruchomił Małą Scenę z widownią na poduszkach dla najmłodszych widzów i przystosowaniem jej do prowadzenia różnych form edukacji teatralnej.

Teatr przez wiele lat dążył do tego, by stworzyć miejsce bogate artystycznie, rozpoznawalne i cenione ze względu na tradycję oraz nowatorskie poszukiwania. Nieprzerwalnie prezentuje swoje spektakle nie tylko w kraju, ale również poza jego granicami, docierając tym samym do coraz szerszej publiczności i zdobywając liczne nagrody. Gości w wielu teatrach i centrach kultury, bierze udział w festiwalach, przeglądach teatralnych oraz imprezach plenerowych. Zawsze otwarty na widza, wspólnie z różnymi instytucjami realizuje różne projekty.

U podstaw repertuarowych Teatru stoi wielka literatura europejska, od najwybitniejszych dzieł klasyki po dramaturgię współczesną, otwartość na eksperymenty artystyczne, śmiałość w podejmowaniu tematów zmuszających do spojrzenia na siebie samych oraz oryginalne patrzenie na sztukę dla młodej widowni.

Oferta adresowana jest do zróżnicowanej publiczności – od dzieci po dorosłych. Teatr stara się kształtować wrażliwość artystyczną widzów oraz ich potrzebę obcowania ze sztuką, pokazywać im teatr nowy, poszukujący i eksperymentujący. Nierzadko korzysta z różnych konwencji teatralnych czy filmowych. Dominantą artystyczną jest swoboda w podejściu do materii teatru, działanie zarówno w obrębie formy, jak: lalki, maski, elementy scenografii, przedmioty, fragmenty ciała, cienie, ale także w żywym planie.

Często do realizacji poszczególnych projektów Teatr angażuje młodych twórców, daje szansę debiutantom. Owocną praktyką okazało się także zapraszanie reżyserów i scenografów z zagranicy. Można by powiedzieć, że Czesi i Słowacy niemal zadomowili się w wałbrzyskim Teatrze.

Teatr został uhonorowany Dolnośląską Nagrodą Kulturalną „Silesia” za szczególny wkład w rozwój dolnośląskiej kultury w 2012 roku. Nagroda przyznawana jest przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego od 2008 r. jako wyraz szczególnego uznania dla osób i instytucji, których działania i inicjatywy w nadzwyczajny sposób wzbogacają regionalną spuściznę kulturalną, która doceniana jest zarówno w kraju, jak i za granicą.