Aktualności Dodano: 10 października 2022

XI edycja Gry Miejskiej - relacja

Data rozpoczęcia: 2022-10-09
Data zakonczenia:

Kościan po raz jedenasty upamiętnił historię Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 i akcję pod kryptonimem „Wolność”, która miała miejsce w nocy z 29 na 30 grudnia 1918 roku. W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 80 drużyn.

 

Na uczestników czekał cały dzień zmagań – były łamigłówki, szarady, misje sprawnościowe i zadania, w których wykazać trzeba się sprytem i wiedzą. Kościan zmienił się w wielkie pole do gry, przypominającej podchody.

Każdy punkt na mapie to inne zadanie i możliwość zdobycia kolejnych punktów. W tym roku misje czekały m.in. w centrum miasta, na Placu Wolności, w strzelnicy LOK, na Placu Paderewskiego, w parku miejskim, na starym cmentarzu, ale również w parku przy KOK oraz w salach Ośrodka Kultury. Rozstrzygnięcie zmagań odbyło się na Łazienkach, podsumowując całe wydarzenie.

Gra Miejska to nie tylko świetna zabawa – to również, a może przede wszystkim, ważna lekcja historii. Uczestnicy przenoszą się w czasie, czekają na nich rekwizyty, żołnierze, powstańcy czy sanitariusze z początku XX wieku. Prawdziwa historyczna uczta.

 

Jedenasta edycja Gry Miejskiej zakończyła się ogromnym sukcesem. Przeprowadzili ją rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia im. „Kościańskiej Rezerwy Skautowej”, grupy Artyleria z Poznania oraz innych grup rekonstrukcyjnych. Organizatorem  jest natomiast Urząd Miejski Kościana we współpracy z Gminą Kościan, Starostwem Powiatowym w Kościanie, Wojewódzkim Centrum Neuropsychiatrycznym w Kościanie i kościańskimi instytucjami. Grę współfinansuje Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej i spółka TOP Farms Wielkopolska.

 

fot.: ARPINIU, UMK, Kościaniak, Kościan.net