Boże Narodzenie w filmie - 17 grudnia

Wigilijny DKF Wiesława Kota

 

Świąteczna atmosfera zagościła na piątkowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Filmowego Wiesława Kota. Choinka, jedlina, zapalone świece i gorąca herbata - do wyboru: z imbirem, z pigwą, goździkami, cytryną, miodem, albo ze wszystkim razem – Kościański Ośrodek Kultury przepełniony duchem Bożego Narodzenia. A na ekranie równie klimatyczne sceny.

 

Z okazji zbliżających się Świąt, dr Wiesław Kot zmienił cotygodniowy schemat wieczornego, piątkowego spotkania i zaproponował seans zupełnie inny. Jak powiedział: „Cóż, okres świąteczny jest wyjątkowy także z tego powodu, iż mamy więcej czasu na rzeczy, które odkładaliśmy na później. Na przykład na obejrzenie czegoś z klasyki filmowej, u nas siłą rzeczy w wersji demo, wersji skróconej, ale te fragmenty to przecież nic innego jak – że tak powiem – wyzwalacze pamięci. Więc - porozglądajmy się w temacie”. 

 

Pięć wigilijnych filmów zagranicznych i kilkanaście fragmentów z kina polskiego – choć również bożonarodzeniowego, to jednak przepełnionego żalem i martyrologią, bo „jak ma się zdarzyć pod naszą szerokością geograficzną coś tragicznego, przykrego, dołującego, to owa tragedia najlepiej wypadnie w wigilię. Zgodnie z tą zasadą filmowcy przygotowują z reguły na Święta wszystko, co najgorsze”. Uczestnicy spotkania, stali bywalcy i zupełnie nowi, mieli okazję do spędzenia wyjątkowego wieczoru. A w krótkiej przerwie między filmowymi fragmentami kawa, herbata i rozmowa z krytykiem. Prawdziwy wigilijny wieczór, tyle że bez naszych dwunastu potraw.

 

Na koniec życzenia – od Wiesława Kota, od Dyrektora i wszystkich pracowników Kościańskiego Ośrodka Kultury. Niech te Święta przyniosą Państwu radość, zdrowie i spokój, a nadchodzący rok 2022 niech będzie przepełniony nadzieją i wiarą.

 

Zdjęcia ze spotkania dostępne poniżej.

 

 

 

Patronat medialny: