Letni Maraton Filmowy z Bareją - 22 lipca

 

22 lipca, w święto założycielskie śp. PRL-u otwieramy w Kościańskim Ośrodku Kultury pierwszy, letni

MARATON FILMÓW STANISŁAWA BAREI

Pokażemy trzy fundamentalne dzieła mistrza: "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz", "Poszukiwany poszukiwana" i film "Miś". Przed każdym seansem referat wprowadzający, po (i w trakcie) burzliwa dyskusja połączona z nostalgicznymi wspominkami.


Pokazy w naszym kinie są bezpłatne, ale prosimy zabrać "drobne na lody", ponieważ maratonowi towarzyszyć będzie okolicznościowa kawiarenka – letni ogródek kawowy, w którym kawiarnia Saskia zaserwuje: ciasto, markową kawę, mrożoną herbatę, lody oraz popcorn. Będzie zatem można  dowolnie i według uznania zarządzić swoim czasem oglądając albo wszystkie trzy filmy, albo tylko film trzeci, bądź pierwszy, a resztę piątkowego wieczoru spędzić „na lodach” czy przy kawie na świeżym powietrzu przy kawiarnianym stoliku razem z Wiesławem Kotem, z ekipą KOK i smakołykami Saskii. Startujemy o 18:00, kończymy... przed północą.

 

 
Stanisław Bareja

 

Stanisław Bareja niemal całe filmowe życie  poświęcił zmaganiom z Polską Ludową, ale tej następnej Polski już nie doczekał. Zmarł w roku 1987.

Reżyser Krzysztof Zanussi przyznawał w gronie znajomych, że gdyby nasze filmowe układy przenieść na Zachód, to Bareja rozbijałby się mercedesem, a sam Zanussi i koledzy poruszaliby się trabantami.

Stanisław Bareja naśladując Hitchcocka występował w swoich filmach jako bohater epizodów. W  serialu „Alternatywy 4” pokazał się jako dzielnicowy, który przywołuje do porządku „gospodarza domu” Anioła. Tłumaczy mu, że jak ten będzie dobrze żył z dzielnicowym, to i dzielnicowy z nim. Bo jak nie, to "nie będzie dobrze". Antologię jego występów we własnych filmach pokażemy w ramach Maratonu.

Filmom Barei władze zarzucały „antysocjalistyczną wymowę, kłamstwa, brudną propagandę i nienawiść do klasy robotniczej”.

 

 

Życiowym sukcesem Stanisława Barei okazał się film „Miś” (1980), z tym, że był to sukces, który przyszedł po wielu latach. W momencie premiery film pozostał zupełnie niezauważony. W kinach był krótko w maju 1981 roku. W kraju wtedy wrzało, trwał „karnawał >>Solidarności<<”, zajmowano się przebudową kraju. A tu pojawił się film, który opowiadał o niedolach Polski gierkowskiej. To był jakiś "Biskupin", to publiczności nie zainteresowało. Wydawało się, że film na zawsze pójdzie w zapomnienie. Dopiero kiedy pokazywała go telewizja w latach 90, już za wolnej Polski, „Miś” odkrył wszystkie swoje uroki. A potem stał się „filmem kultowym”.

Komediom Stanisława Barei zarzucano, że to kopie historii z początków kina, kiedy to widzowie śmiali się, bo ktoś się pośliznął na skórce od banana i przewrócił. Bareja upierał się jednak, że on nie kręci filmów dla cmokierów, tylko dla „zwykłych ludzi”, których śmieszą proste żarty. A dziś jego gagi bawią i jednych i drugich.

 

 

 

Przybliżone godziny seansów:

18:00 "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz"

20:00 "Poszukiwany, poszukiwana"

22:00 "Miś"

 

 Zapraszamy wszystkich na LETNI MARATON FILMOWY Z BAREJĄ!

 

 

piątek, 22.07, od godz. 18:00

sala kameralna KOK

Wstęp na wydarzenie jest BEZPŁATNY.

 

Prosimy o rezerwację miejsc pod numerem tel.: (65) 512 05 75

 

 

 

 

DKF Kota

W piątek, 22 lipca spotykamy się w kościańskim Dyskusyjnym Klubie Filmowym Wiesława Kota po raz... 50!!!

Piątkowe pokazy i dyskusje w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego w Kościańskim Ośrodku Kultury gromadzą widzów zainteresowanych światem, w którym żyją. Tych, którym nie wystarcza płaski, telewizyjny przekaz. Oni doskonale rozumieją, że świat jest nieskończenie różnorodny,  ludzkie motywacje są skomplikowane, na planecie piętrzą się trudne i interesujące problemy. Pod każdą szerokością geograficzną nieco inne. Z tym wszystkim nasz świat jest miejscem niezwykle interesującym – żal byłoby go nie poznać. Szkoda byłoby pozostać we własnych, ciasnych opłotkach. I właśnie interesujący, sproblematyzowany film pomaga te ograniczenia przezwyciężyć.

Do uważnej filmowej lektury starannie wybieramy ciekawe pozycje kinowe, przed seansem przedstawiamy je, a po pokazie dyskutujemy na kanwie najciekawszych filmów problemy współczesnego świata.

W trakcie dyskusji po seansie przegryzaliśmy się przez problemy „gas lightingu” (gubienie własnej osobowości w miejscu pracy), przez gentryfikację (czyli uzdatnianie starych dzielnic mieszkaniowych ze szkodą dla zasiedziałych tam mieszkańców), po kwestie szacunku dla  zwierząt hodowlanych. Śledziliśmy skutki ruchów populistycznych w Meksyku, migracyjnego naporu na południe Włoch i rezultaty działania prawa koranicznego w Iranie.

Kościański DKF to także wybitne dokonania sztuki filmowej, premiowane choćby Europejską Nagrodą Filmową, jak „Aida” czy „Berlin Alexanderplatz”. Prawie każdy prezentowany tu obraz przybywa na nasze pokazy z dorobkiem Oscarowych nominacji, Złotych Palm z Cannes, nagród Goya, Cezarów, a i naszych „Orłów”. 

No i w ramach DKF przeprowadzamy monograficzne studia filmowe. Przeglądamy dokonania kina w temacie Bożego Narodzenia, Wielkanocnej Pasji, przyglądamy się wybitnym postaciom ekranów – światowych i rodzimych. Od Zbyszka Cybulskiego po Audrey Hepburn. A w czasie wakacji pytamy, komu i do czego lato przydało się w kinie najbardziej...

 

 

       

 

Patronat medialny: